Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-бързият на Земята

11 октомври 2012, 10:32 часа • 15134 прочитания

Докато Феликс Баумгартнер гони свръхзвуковата скорост със свободно падане от Космоса, един друг луд екип гони достигането на скорост от Mach 1,4 на земята.

Още: А1 приема предварителни поръчки за новия iPhone 16e

Още: Yettel стартира предварителните продажби на достъпния модел iPhone 16e

Високите скорости са неописуем приток на адреналин. Слушам го всяка вечер през отворените ми прозорци в столичния квартал Борово. А от нас до дългата права на Околовръстното няма почти никаква звукова преграда за пилещите звуци на всевъзможни 2- и 4-колесни бегачки.

Преследването на рекордните скорости обаче е мания и обсебване, донесло гибелта на хиляди. Но не и на Анди Грийн, който през 1997 г., зад волана на Thrust SSC, достигна рекордната скорост от 1228 км/ч (763 мили/ч). И както почти винаги става в подобни случаи, постижението да станеш първият човек, счупил свръхзвуковата бариера на земята, не ти стига.

Защото британският екип работи по Bloodhound SSC. А тази кола, извинете, наземна ракета, е проектирана да достигне невероятните 1690 км/ч (1050 мили/ч или Mach 1,4). И миналата седмица бе направена една голяма крачка към този рекорд с провеждане на тестови изпитания на двигателите, които трябва да изстрелят Bloodhound SSC до скоростта, която е непосилна за много изтребители. А причината е в трите двигателя, чиято обща мощност е 135 000 к.с. Образно казано това е повече от шест пъти сумарната мощност на всички болиди от Формула 1, които тази неделя ще застанат на старт в GP на Корея.

Още: Първият в света хуманоиден робот с реалистични мускули и кости оживя (ВИДЕО)

Още: Grok на Илон Мъск припомня на Тръмп кой е агресорът във войната в Украйна

Първият двигател е взет от фюзелажа на Eurofighter Typhoon и той осигурява приблизително половината от общата мощност. Той трябва да ускори Bloodhound SSC до 480 км/ч за около 15 секунди, след което се намесва ракетният двигател.

Той е разработен, забележете, от 28-годишният Даниел Джъб, който освен крехката си възраст, е и самоук ракетен инженер. Този двигател гори едновременно твърдо гориво и течно вещество, окисляващо друго вещество (наречено е High Test Peroxide или HTP), реагиращо с катализатор (сребро). И накрая, за цвят, имаме и двигател Cosworth от Ф1 с 750 к.с. Любопитното за този мотор е, че той служи само като компресор, чиято мощност се използва за впръскването на 800 литра HTP в ракетния двигател за 20 секунди – или 20 литра на секунда.

През тези 20 секунди ракетният двигател трябва да изстреля Анди Грийн до целевата скорост от 1690 км/ч. Този двигател генерира средна тяга от 111 000Nm или 111kN за 20 секунди, като пиковата тяга ще е 122 kN.

При максимална скорост наземната ракета ще изминава 469 м на всяка секунда. Колелата, изработени от изцяло от алуминии, ще се въртят с 10 000 об/мин и ще понасят натоварване от 50 000 G!!! Всички тези параметри нямат аналог в нито един друг наземен вид превозно средство.

Още: Huawei FreeBuds Pro 4: Свобода, тишина и кристален звук

Още: Yettel стартира официалните продажби на флагмана HONOR Magic7 Pro

Екипът, воден от Ричард Ноубъл, успешно изпита своята хибридна ракетна система. Двигателят бе тестван в продължение на 10 секунди и генерира приблизително 35 000 к.с. тяга.

Всички тези цифри, свързани с този проект, са също толкова впечатляващи, колкото са и параметрите на Red Bull Stratos. В допълнение ще добавя още един щрих: шумат от работата на ракетния двигател, измерен на изхода му, е 185 децибела. Това е повече от шума, който генерира Boeing 747 при излитане.

Ако всичко върви по план, Bloodhound SSC ще направи своя пробег на дългото 16 км пресъхнало солено езеро Hakskeen Pan в Южна Африка след по-малко от година. Първите опити на твърдото като бетон езеро ще имат за цел достигането на скорост от 1300 км/ч. На база натрупаните данни и опит, и вероятно преработки след това, през 2014 г. ще очакваме и опита за нов световен рекорд от поне 1600 км/ч.

Редактор: Пламен Георгиев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес