Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГДБОП си купи софтуер, с който да шпионира всички мобилни приложения

10 юли 2017, 07:30 часа • 19739 прочитания

Шпионски софтуер, с който ще може да се събират данни от най-популярните електронни приложения за обмен на информация в света (Facebook Messenger, Viber, Skype, WhatsApp), вече ще е на разположение на ГДБОП. Софтуерът е закупен с обществена поръчка - за 18 000 лева без ДДС.

Още: А1 приема предварителни поръчки за новия iPhone 16e

Още: Yettel стартира предварителните продажби на достъпния модел iPhone 16e

Новият софтуер може да "извлича, визуализира и прави на анализ на получени и изпратени имейли, получени и изпратени съобщения от приложения за незабавни съобщения Facebook Messenger, Viber, Skype, WhatsApp, WeChat и т.н. Софтуерът може да извлича SMS-и и MMS-и. Сред другите функции са показване и анализиране на записаните контакти, четене и клониране на СИМ карти и карти памет, анализиране на налични графични, видео, музикални, текстови и таблични файлове, както и анализиране на лог файлове.

В документацията е посочено, че софтуерът трябва да може да анализира над 10 хил. разновидности на мобилни устройства. Тук са включени следните видове техника - мобилни телефони, таблети, модеми, сателитни навигационни устройства (GPS), преносими музикални плейъри. В поръчката е посочено, че програмата трябва да има функция за "физическо и логическо копиране на данни от мобилни устройства".

От поръчката не става ясно за какво точно ГДБОП ще използва новия си софтуер - дали той ще се прилага само за сваляне на информация от мобилни устройства, иззети като веществени доказателства, или пък целта е събиране на информация чрез отдалечен достъп. Във втория случай на ГДБОП със сигурност ще им трябва разрешение за прилагане на СРС. По закон то се дава от съда. Няма гаранция обаче, че няма да се ползва и без съд, коментира в. "Сега".

Още: Първият в света хуманоиден робот с реалистични мускули и кости оживя (ВИДЕО)

Още: Grok на Илон Мъск припомня на Тръмп кой е агресорът във войната в Украйна

На търга се е явила само една фирма, става ясно от документацията. Тя е доставила продукта Oxygen Forensic Analyst, за който е единственият официален представител в България. Търговското дружество е посочено като дистрибутор на официалния сайт на компанията производител, която се намира в САЩ.

Европейски опит

В Германия официално бяха разширени правомощията на следователите да инсталират шпионски софтуер в мобилните телефони и компютрите на заподозрени в различни престъпления, за да получат достъп до данни в криптирани съобщения. В петък (7 юли) германският Бундестаг прие нов закон, който разширява правомощията на властите да шпионират съдържанието на криптирани услуги за съобщения като WhatsApp и Skype. Досега това важеше само за заподозрени терористи, но вече обхваща и престъпления като укриване на доходи и компютърни измами. Властите отдавна имат достъп до данни от телефонни разговори и кратки съобщения, но не съществуваха ясни регулации по отношение на чат приложенията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес