Google ще трябва да плаща на издателите за откъси от новини, a Facebook да филтрира защитено съдържание съгласно новите правила за авторските права, насочени към осигуряване на справедливо обезщетение за творческите индустрии на Европейския съюз, чиито бизнес се оценява на 1 трилион долара.
Още: А1 приема предварителни поръчки за новия iPhone 16e
Още: Yettel стартира предварителните продажби на достъпния модел iPhone 16e
Това предвиждат одобрените от страните от ЕС реформи на правилата за авторското право в интернет, за които настояваха издатели и медийни организации, а американски технологични гиганти като Google ги критикуваха, предава AFP.
Съветът на Европейския съюз одобри реформите, приети миналия месец от Европейския парламент. "Новите правила осигуряват адекватна защита за автори и творци и отварят нови възможности за достъп и споделяне на защитено съдържание онлайн в ЕС", се казва в прессъобщение на Съвета.
Според източник от ЕС против са гласували Италия, Финландия, Швеция, Люксембург, Холандия и Полша. Но 19 държави, включително Франция и Германия, одобриха промените, докато Белгия, Естония и Словения се въздържаха.
Още: Първият в света хуманоиден робот с реалистични мускули и кости оживя (ВИДЕО)
Още: Grok на Илон Мъск припомня на Тръмп кой е агресорът във войната в Украйна
В края на март Европейският парламент даде зелена светлина на новото законодателство с 348 гласа "за" срещу 274 "против" и 36 "въздържал се". В него се предвижда творците да могат да контролират разпространението на авторското съдържание от онлайн потребителите и да получават възнаграждение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel ще зарадва футболните фенове със супер награди
Още: Ново устройство на по-добра цена: 25% отстъпка в Yettel срещу стар смартфон, таблет или часовник
Новите правила задължават Google и други онлайн платформи да подпишат лицензионни споразумения с музиканти, изпълнители, автори, издатели на новини и журналисти, за да използват творбите им.
Платформите за споделяне като YouTube, Instagram и други ще трябва да инсталират филтри, за да попречат на потребителите да качват материали, защитени с авторски права.
Google заяви, че новите правила ще навредят на творческите и цифровите икономики в Европа, докато критиците твърдят, че то ще удари по-малките компании, които не разполагат с пари, вместо технологичните гиганти, пише Reuters.
Още: Huawei FreeBuds Pro 4: Свобода, тишина и кристален звук
Още: Yettel стартира официалните продажби на флагмана HONOR Magic7 Pro
Полша смята, че новите правила са стъпка назад, тъй като изискването за филтриране може да положи основите на цензура.
Одобрените нови правила бяха приветствани и от Европейската комисия. "Когато става въпрос за завършване на единния европейски цифров пазар, реформата в областта на авторското право е липсващата част от пъзела", каза в изявление председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер.
След публикуването на новата директива в Официалния вестник на ЕС страните членки ще имат 24 месеца за транспонирането ѝ в местното законодателство. Церемонията за подписването на новите правила е планирана за 17 април в Европейския парламент в Страсбург.