Дали Доналд Тръмп ще удължи лиценза на Huawei за САЩ или ще наложи тотална забрана на китайския гигант? Напоследък този въпрос си задават всички, които следят сагата между най-силната държава в света и една от най-мощните технологични компании.
Още: А1 приема предварителни поръчки за новия iPhone 16e
Още: Yettel стартира предварителните продажби на достъпния модел iPhone 16e
През уикенда Тръмп заяви, че не желае да прави бизнес с китайската компания, тъй като я смята за заплаха за националната сигурност на страната му. Президентът на САЩ поддържа тази позиция от няколко месеца, а администрацията му упорито се опитва да откаже от търговията с Huawei не само американските фирми, но и останалите съюзни държави и компании.
През май Министерството на търговията на САЩ вкара китайския гигант в черен списък, което блокира пътя на компанията към купуване на компоненти и технологии от американски производители. Huawei заяви, че забраната е в ущърб на САЩ и американския бизнес. Впоследствие обаче властите разхлабиха забраната, което даде възможност на Huawei да купи някои американски стоки.
Тръмп трябва да обяви по-късно днес дали временният лиценз на Huwei за бизнес с американски фирми ще бъде продължен с нови 90 дни. Спирането на лиценза на практика означава тотална забрана за бизнес на най-силната икономика с китайската компания. Вашингтон вече забрани на държавните институции да купуват оборудване и услуги от Huawei.
Още: Първият в света хуманоиден робот с реалистични мускули и кости оживя (ВИДЕО)
Още: Grok на Илон Мъск припомня на Тръмп кой е агресорът във войната в Украйна
Според източници на The Wall Street Journal и Reuters лицензът ще бъде продължен, което ще запази достъпа на китайския гигант до най-богатия пазар в света. Това ще даде възможност на китайската компания да поддържа съществуващите си далекосъобщителни мрежи (много от които са в дълбоката провинция на САЩ) и да предоставя актуализации на софтуера на телефони Huawei.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel ще зарадва футболните фенове със супер награди
Още: Ново устройство на по-добра цена: 25% отстъпка в Yettel срещу стар смартфон, таблет или часовник
Ситуацията около лиценза на компанията, която се превърна в ключов фактор в преговорите с Китай, обаче продължава да бъде несигурна. Решаващ може да се окаже проведения през уикенда разговор между Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин и отстъпките, на които е склонна всяка от двете страни. През юни президентите на САЩ и на Китай обявиха примирие в търговската и технологичната си война, като Вашингтон се отказа да обложи с още мита китайски вносни стоки.
Решението на Вашингтон обаче зависи и от американските технологични фирми, които оказват натиск на властите да запазят лиценза на Huawei.
Основните продуктови линии на компанията – като телекомуникационно оборудване, сървъри, мрежово оборудване и дори смартфоните – имат много дълги и сложни вериги на доставки. Китайският гигант няма как да получи тези модерни технологии, освен да ги купи от американски компании, обясняват експерти.
Още: Huawei FreeBuds Pro 4: Свобода, тишина и кристален звук
Още: Yettel стартира официалните продажби на флагмана HONOR Magic7 Pro
Доставчиците на Huawei досега са подали над 50 заявления за разрешение за търговия с технологичния гигант. От 70 млрд. долара, които китайският гигант е вложил в покупка на компоненти през 2018 г., около 11 млрд. долара са отишли в американски фирми, сред които са водещите Qualcomm, Intel и Micron Technology.