Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

„В гетото и навън“ – изложба в подкрепа на изоставени бебета

30 октомври 2013, 12:13 часа • 55634 прочитания

От 8 до 17 ноември в галерия “Артамонцев”, бул. “Витоша” 139, гр. София, ще бъде представена изложбата „В гетото и навън“ в подкрепа на изоставени бебета.

Още: "Боже мой" на Народния театър е сред най-добрите спектакли на малки европейски езици

Още: Издигат паметна плоча на Юлия Огнянова пред дома ѝ в София

Тя се реализира в помощ на фондация „За Нашите Деца“ и Международен Женски Клуб и е творческа инициатива на Елица Лингорски, която освен художник и творец е и доброволец към фондацията. Художничката ще представи поредица от лимитирани детски портрети и дигитални колажи като част от стойността на всяко закупено произведение ще бъде дарена за Семейна къща на фондация „За Нашите Деца“. Къщата е спасителен пристан за изоставени бебета, чиято единствена друга алтернатива е да попаднат в социален дом и да живеят лишени от родителски грижи. За децата в къщата се грижи истинско семейство, подкрепяно от социален работник, психолог, педагог, рехабилитатор и детегледачки, а престоят на малчуганите там е в рамките на няколко месеца, докато фондацията им намери постоянно и сигурно семейство – приемно или осиновително.

За създаването на изложбата, художничката е вдъхновена от каузите на фондация „За Нашите Деца“ и споделя:

„Бях провокирана от енергията на хората, които работят там и от неизчерпаемия тласък, с който постигат целите си. Когато разбрах за арт ателиетата, чрез които набират средства, си казах, “Ти си художник, ти можеш да направиш нещо.”

Още: Илюзионистът Дани Белев за Actualno.com: Магията е преживяване, а не просто трик

Още: Стендъп смях за 8 март: Петя Кюпова и Comedy Club Sofia представят "Некоректна" (ВИДЕО)

Вълнувам се за съдбата на децата, лишени от родителска грижа, разсъждавах върху темата за “гетото”, за ограниченията и безсилието на тези деца пред обстоятелствата, които предпоставят тяхното бъдеще. Фактът, че те не могат да напускат територията на институцията ме разтърси и накара да си представям какво изпитват, когато трябва да се сблъскат със света по неестествен начин. Цветовете на природата в тази изложба реферират до идеята за един непознат и странен свят.

Децата са равни и еднакво ценни, без значение дали растат в институция или в уюта на семейната среда. Те всички се смеят и плачат, радват се и са тъжни, те всички имат потенциал.

Надявам се чрез тази изложба, да бъдат набрани така необходимите средства за Семейна къща и колкото се може повече хора да се запознаят с фондацията и нейните цели.”

Още: Световният конкурс "Опералия" ще се проведе в България за първи път

Още: Пишат опера за живота на Маргарет Тачър

Част от средствата ще бъдат насочени и към проектите на благотворителната фондация към Международния Женски Клуб в гр. София. Желанието на Елица Лингорски е 25% от стойността на всяка картина да бъдат дарени тези две благотворителни цели.

Допълнителна информация:

За Елица Лингорски:

Елица Лингорски е родена през 1970г в София. Учи керамика в Художествената академия в София в класа на проф. Красимир Джидров. През 1996 се дипломира в Лондон с бакалавърска степен по Изкуство предназначено за обществени пространства в престижния Chelsea College of Art and Design. Участва заедно с Тимоти Клапкот в керамични проекти в Лондон и Честър. Работи с Антъни Мусолидес като асистент фотограф през 1997 -1998 г. Започва работа в студиото за графичен дизайн Silver Fish, след което от 2000 до 2006 г. работи в областта на дигиталните печатни технологии, първо в Лондон, а след това като главен мениджър на печатница Найа в София. През 2002 г. в Лондон, участва в проектирането и реализацията на Unseen Vogue в Design Museum в съвместна работа с Робин Дерик, криейтив директор на лондонското издание на списание Vogue, а след 2003 участва в реализацията на редица рекламни кампании в България.

За фондация „За Нашите Деца“:

Фондация „За Нашите Деца“ е наследник на британската организация EveryChild, която започва дейност в България през 1992 г. За изминалите 20 години организацията подкрепи 5500 деца, изгради 18 центъра за семейна подкрепа, работи с 12 общини. Със своите проекти в Пловдив и Хасково фондацията въведе превенцията на изоставянето, реинтеграцията и приемната грижа, както и модел на първия Малък групов дом в България. Само за изминалата 2012 г. фондацията спаси от изоставяне в социален дом 208 деца, като 183 от тях са под 3 години. 42 деца с увреждания не попаднаха в социални домове, а останаха при семействата си.

За Семейна къща:

През септември 2012 г. фондация „За Нашите Деца“ откри Семейна къща, която е истински семеен дом за изоставени новородени и малки деца, останали без семейства. Там те получават не само сигурна среда, в която да се развиват, а и обич, внимание, семейна грижа и зачитане на личните им нужди и интереси – неща, които липсват в социалните домове. За децата в къщата се грижи истинско семейство, подкрепяно от социален работник, психолог, педагог, рехабилитатор и детегледачки.

В момента в къщата живеят шест бебета, а общо тя е помогнала и продължава да помага на девет деца да имат сигурно семейство. Целта на Семейна къща е годишно поне 12 деца да не попаднат в институции, където да прекарат своето детство в изолация. Престоят в Семейна къща е временно решение за тези деца, докато екипите на фондацията им намерят постоянно и сигурно семейство – приемно или осиновително.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес