Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Маестро Ерих Вехтер: Когато мислиш чрез музиката, виждаш света под друга призма

10 февруари 2014, 13:50 часа • 50034 прочитания

В своята кариера ЕРИХ ВЕХТЕР е сътрудничил на най-големи европейски оперни театри -  Deutsche Oper – Берлин, Semperoper – Дрезден, Държавните опери в Хамбург и Щутгарт, Националния театър в Мюнхен, оперите в Кьолн, Лайпциг, Цюрих, Стокхолм, Осло, Виена.

Още: "Боже мой" на Народния театър е сред най-добрите спектакли на малки европейски езици

Още: Издигат паметна плоча на Юлия Огнянова пред дома ѝ в София

По време на своята 10-годишна работа като музикален директор на оперния театър в Детмолд той осъществява постановките на всички Вагнерови опери, включително и „Пръстенът на нибелунга”.

На концертния подиум е дирижирал Кралския филхармоничен оркестър на Антверпен,  Радиооркестрите в Мюнхен, Хамбург и Кьолн, Филхармонията в Тбилиси, симфоничните оркестри в Берлин и Нюрнберг, Баденската капела – Карлсруе, държавната филхармония на Райнланд-Пфалц, Бетовеновия оркестър в Бон и др.

Сред последните му ангажименти са гостуванията в националния театър в Манхайм и дебютът му в Япония с „Жената без сянка” на Рихард Щраус в Новия национален театър в Токио.

Още: Илюзионистът Дани Белев за Actualno.com: Магията е преживяване, а не просто трик

Още: Стендъп смях за 8 март: Петя Кюпова и Comedy Club Sofia представят "Некоректна" (ВИДЕО)

Ерих Вехтер е учил в Държавната музикална академия в Берлин дирижиране, пиано и песенен акомпанимент.  Още като студент става асистент на музикалния директор на известната Берлинска певческа академия. Професионалната му кариера като диригент започва през 1969 в Пфалц-театър в Кайзерслаутерн. Следват ангажименти в оперите в Саарбрюкен, Карлсруе и Дармщадт, от 1987 е  първи капелмайстор в националния театърв Манхайм,  а от  1989  до 2001 e оперен директор и генерален музикален директор на град Любек.  Между 2004 и 2008  е главен гост-диригент в операта в Бон.

Паралелно с артистичната си активност Ерих Вехтер води класове по дирижиране в консерваториите в Любек и Карлсруе.  

Младият тайвански цигулар ХСИАНГ-ЧУН ЧИЕН, който ще е гост-солист на  концерта е Лауреат на Международния конкурс за цигулари “Емил Камиларов”. Започва уроците си по цигулка на 6 години. Завършва с отличие образованието си в Националния университет по изкуства в Тайпе, след което продължава обучението си в Германия с проф. Веселин Парашкевов и проф. Иван Женати. През 2012 се дипломира с магистърска степен във Висшето училище за музика „Карл Мария фон Вебер” в Дрезден. Печелил е редица награди в Тайван и в чужбина. През 2011 получава Първа награда на VІІ Международен цигулков конкурс „Емил Камиларов” в София. Като солист и в камерен ансамбъл е концертирал във Виена, Германия, Италия, Дания, САЩ, Тайван, Китай и др. Репертоарът му с оркестър обхваща цигулковите концерти на Брамс, Сибелиус,  Моцарт – Концерт № 3, Сарасате – „Цигански напеви” и редица други.

Програма:      

Още: Световният конкурс "Опералия" ще се проведе в България за първи път

Още: Пишат опера за живота на Маргарет Тачър

Йозеф Хайдн – Симфония No 49 “La Passione” фа минор

Волфганг Амадеус Моцарт – Концерт за цигулка и оркестър No 5  ла мажор KV 219

Йоханес Брамс – Симфония No2  ре мажор оп.73

Диригент: ЕРИХ ВЕХТЕР, Диригент, Германия

Солист: ХСИАНГ – ЧУН ЧИЕН, цигулка, Тайван

Лауреат на Международния конкурс за цигулари “Емил Камиларов”

Билети на касата на Софийска филхармония, както и в мрежата на TICKET PLUS- http://ticketplus.bg/search.php?venue=Bulgaria%20Hall

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес