Софийският районен съд днес, 9 ноември, започна да разглежда делото на бившия шеф на Антикорупционната комисия /КПКОНПИ/ Сотир Цацаров срещу експремиера Кирил Петков. И двете страни не се явиха на делото, а бяха представени от своите адвокати. Те така и не коментираха нищо пред медиите.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
От Actualno.com припомняме, че Сотир Цацаров води гражданско дело срещу премиера Кирил Петков. Цацаров иска да получи 15 000 лв. обезщетение за непозволено увреждане по Закона за задълженията и договорите, който гласи, че "всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. Във всички случаи на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното".
Основанието на Цацаров - на 14 януари Петков е казал пред новините на bTV, че достъпът до класифицирана информация на ексглавния прокурор е отнет. Цацаров обяснява в исковата си молба, че премиерът е внушил, че той е подал оставка като шеф на КПКОНПИ заради отнетия допуск. Всъщност обаче не било така, защото той подал оставка ден преди да му бъде спрян достъпът до държавна тайна.
Цацаров обяви при отнемането на допуска, че това е политически мотивиран акт и ДАНС е била принудена да го остави без достъп до класифицирана информация от премиера Кирил Петков и вътрешния министър Бойко Рашков.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Според думите му, причината за решението скандалът "ЦУМгейт". Цацаров поиска и прокуратурата да го провери, заради думите на премиера Кирил Петков, че "има последствия от изнесената от Цацаров класифицирана информация и случаят вероятно ще бъде предаден на прокуратурата".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Прокуратурата направи проверка и не намери нищо във вреда на бившия главен прокурор. А на 25 февруари и Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) му върна достъпа до класифицирана информация.