„Разнопосочни са сигналите. Висшият съдебен съвет в четвъртък отказа да разглежда въобще такъв род въпроси. Днес има официално сезиране от шестима членове на прокурорската колегия. Към момента е сигурно, че такава процедура ще се състои. Тя има няколко етапа, а как ще свърши, не бих могъл да предвидя“. Това коментира в „Лице в лице“ по БТВ правосъдният министър Крум Зарков относно искането главният прокурор Иван Гешев да бъде отстранен.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Как се освобождава главен прокурор?
Зарков посочи, че искането трябва да бъде връчено на Гешев с мотивите към него, а те идват от случилото се през последните дни и „мистериозната поява“ на израелския експерт. „Главният прокурор ще има седем дни, за да даде своето становище, след което в рамките на три - ВСС трябва да насочи заседание, в което да разгледа искането“, посочи министърът.
"Искането на ВСС е обосновано с юридически аргументи. В него се твърди, че главният прокурор се е намесил в разследване, което той по принцип няма право да прави, още по-малко, когато то лично го засяга", заяви още Зарков. Той припомни, че ВСС функционира извън мандата си.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Според правосъдния министър, ако се стигне до отстраняването на Гешев, няма да е редно те да започнат процедура за избор на нов. "Принципната промяна не може да се изчерпи със смяната на един човек с друг", заяви Зарков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
„От една страна правят впечатление обратите в политическите позиции, но Иван Гешев трябваше да напусне поста на главен прокурор още през 2020 г., когато беше една от причините за масовите протести. Още през 2019 г. президентът Румен Радев върна неговата кандидатура за второ разглеждане“, припомни правосъдният министър.