"Няма метод за гласуване, който е панацея, но смесеното гласуване в една секция е възможно най-лошият вариант", каза правосъдният министър Крум Зарков по време на блиц контрол в правната комисия на парламента. Той бе във връзка с въпрос за неговото становище по приетите вчера на първо четене в комисията законопроекти за промени в Изборния кодекс, единият от който – на "БСП за България", предвижда гласуването да се осъществява с хартия и машинно.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Въпросът към Зарков беше поставен от Милен Матеев от "Продължаваме промяната". Той припомни, че за проектите за промени в изборното законодателство не са поискани становища от институции и организации, което по думите му е нарушение на правилника за работа на Народното събрание.
"Министерство на правосъдието не е сезирано за даване на становище по трите законопроекта (бел. ред. на "БСП за България" , "Възраждане" и "Демократична България")", коментира Крум Зарков, а неговото мнение за законопроектите е, че са ненавременни, дори "някои от тях са откровено вредни".
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Министърът посочи, че подкрепя машинното гласуване и добави, че смятането, накрая, на двата вида гласуване - с хартия и машина, гарантира огромен брой задраскани и нарушени протоколи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост министър Зарков каза, че правосъдното ведомство е отговорно за десет законопроекта, които са минали през Министерския съвет и са внесени в Народното събрание. Той добави, че всички промени в законодателството, свързани с плана, трябва да се случат до края на 2022 г., за да може България да получи достъп до над 700 млн. евро.