Ако случаят "Дебора" беше станал през 80-те години на 20 век или в двете десетилетия след това реакцията на самото общество би била съвсем различна и не би имало такава емпатия и категорична, и изявена подкрепа за жертвата на домашно насилие. Това мнение изрази в студиото на Нова телевизия заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: "Косата ми ще порасне, белезите ще избледнеят": Ексклузивни първи думи на нарязаната Дебора (ВИДЕО)
По думите му институциите са изостанали в разбирането си и съответно в действията си спрямо агресията и домашното насилие. Като пример Дечев посочи, че случаят на насилие спрямо Дебора не е влязъл още при първия сигнал в ежедневния бюлетин на Областната дирекция на МВР в Стара Загора. Тази версия трябва задължително да се провери, настоя зам.-министърът. Дечев направи аналогия със случая Георги Семерджиев, който с автомобила си уби две млади момичета на столично кръстовище. Там имаше още в началото сериозни подозрения за полицейски и/или прокурорски чадър.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Емил Дечев посочи, че и в момента в законодателството има условия за бърза и адекватна защита на жертвите на домашно насилие, но най-големият проблем остава в координацията, а и самото възприятие на насилието в институциите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Според него обществото е изпреварило държавата в начина, по който възприемат и реагират на агресията и домашното насилие. "Българите, които издържат с данъците си институциите, не усещат тези институции да си вършат своята работа ефективно", каза зам.-министърът на правосъдието.
Той настоя институциите да започнат да възприемат и удара в дома, между четирите стени, като престъпление, точно както се възприема удара на улицата като престъпление. Това мислене трябва да се промени, голям проблем е не толкова законодателството, а в културата и реакцията, добави Емил Дечев. Затова и се предвижда обучение както на полицаите, съдиите и прокурорите, така и в образованието.
Oще: Защо съдебни лекари отказаха да изготвят нова експертиза за случая "Дебора"?
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК