Изключително съм разочарована от незадоволителните отговори на вицепремиера на Република Северна Македония Никола Димитров, който бе гост на есенната сесия на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа в Страсбург и отговаряше на въпросите на депутати.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Единствено аз от българските делегати получих възможност да задам въпроси поради недостиг на време. Ако беше дадена възможност и на останалите ми колеги от българската делегация, щеше да стане ясно, че нямаме никакви разминавания по този въпрос, посочва бившият външен министър Екатерина Захариева във Фейсбук и разкрива какво я е разочаровало.
"Какво попитах Никола Димитров?
1. Какво прави правителството на РСМ, за да преодолее негативната тенденция, свързана с натиск и дискриминация спрямо гражданите на РСМ от български произход, изразяваща се в заплахи, престъпления от омраза, посегателства над хора и тяхното имущество, както и слово на омразата от страна на техни държавни служители?
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
2. Възнамерява ли правителството в Скопие ще изпълни резолюцията на Съвета на Европа от 2006 година, изискваща осъждането на тоталитарните режими? РСМ е единствената държава с такова минало, която все още не го е направила, както и не е предоставила реабилитация на жертвите на комунизма. Смята ли правителството му да отвори публично архивите с досиетата на бившите тайни служби?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
На първия въпрос отговорът бе, че дискриминация спрямо българите няма. А на втори не чух никакъв коментар.
Пред колегите си от ПАСЕ заявих, че България продължава да подкрепя Република Северна Македония по пътя й към Европейския съюз при изпълнение на необходимите условия. Едно от тях е и спазването на човешките права на всички граждани на тази държава, включително тези, които се самоопределят като българи."