За налагане на двойни стандарти, създаване на предпоставки за изнасяне на ценности в чужбина и разграбване на частните музеи алармират от АБВ. Като "персонален удар върху музейното дело" определи проекта за промени в Закона за културно-историческото наследство лидерът на АБВ Румен Петков.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
С проекта се предлага отнемане на лицензите на частните музеи, уточни председателят на младежката организация на АБВ Пламена Заячка и коментира, че предложените от Министерството на културата поправки, освен че демонстрират двоен стандарт и дискриминират частните музеи, са противоконституционни.
"Според Конституцията, частната и държавната собственост в България са равнопоставени. В чл. 17 е уредено правото на собственост, в ел. 3 се посочва, че частната собственост е неприкосновена, а в ал. 5 се посочва, че принудително отчуждаване на собственост за държавни и общински нужди може да става въз основа на закон при условие, че тези нужди не могат да бъдат задоволени по друг начин и след предварително и достойно обезщетение", уточни лидерът на АБВ- Младежи.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Предлаганите промени са в противовес на международните тенденции за опазване и социализация на културно наследство и са в ярък противовес на международни правно-нормативни документи на водещи международни организации като ЮНЕСКО, Съвета на Европа, документи и резолюции на ЕС, посочи още Заячка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Тя заподозря управляващите, че "връщат комунизма в културата". След 1989 г. върви процес на трансформация в културния сектор в посока либерализация, децентрализация и деконцентрация, но направеното законодателно предложение заличава и малкото постигнато от държавата в тази посока", отбеляза Заячка. Сравнителен анализ на Съвета на Европа за 33 държави показва, че България е на 6-то място по разпределение на средствата за култура на ниво централна власт, като пред нас са само страни като Албания, Грузия, Македония, добави лидерът на младежката организация на АБВ.
"Защо се правят тези поправки, защо сега и защо предлаганите изисквания не важат и за държавните музеи", питат от АБВ, убедени, че става въпрос за дискриминация на частните музеи и двоен стандарт. Според Заячка самият закон за културното наследство и подзаконовата база пречат за идентификацията и регистрацията на културните ценности на частните музеи.
"Относно опитите за унищожаване на частното музейно дело ще потърсим парламентарната комисия по култура, Съюза на колекционерите и всички организации, имащи отношение по този въпрос", обяви още Заячка.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК