Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За гарантиране честността на изборите – да отпадне единият политически застъпник

24 март 2021, 10:46 часа • 2788 прочитания

Има ли сериозни проблеми пред правото ни да гласуваме на предстоящите парламентарни избори - организационни, а не създадени от пандемията?

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

От Института за развитие на публичната среда (ИРПС) отчетоха, че 1724 избирателни секции са били опасност на парламентарните избори през 2013, 2014 и 2017 г.

ИРПС отчетоха още, че в 888 секции са наблюдавали избирателни отклонения във всички три разглеждани изборни години през 2013, 2014 и 2017 г. Най-много избирателни секции има в София и Пловдив, а най-малко секции има в районите на Кюстендил, Перник и Габрово.

На пресконференция в БТА на тема Ива Лазарова заяви, че за да няма избирателни секции в опасност и да се гарантира честността на парламентарния вот, едната фигура – политически представител или застъпник, трябва да отпадне. Очертава се отново да има проблем с отчитането на резултатите особено в преференциите, предупреди тя.

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

Лазарова настоя да бъдат обучени представителите на секционните избирателни комисии (СИК) адекватно, има реални предложения как да се случи това. Партиите също трябва да се включат в обучението на хората, които изпращат в комисиите, а не само да разширяват мрежите си от застъпници или политически представители, каза още тя.

Лазарова обясни, че върху вота на избирателите може да има форма на натиск – административен, корпоративен, купен вот, или да се прилага някакъв вид изнудване на избирателите. Изборните нарушения се случват там, където населението е изпаднало в някаква форма на икономическа, образователна и корупционна зависимост.

По думите ѝ, целта на организиращите подобни манипулации и подобен контрол е да бъдат постигнат предимства чрез контрола върху управлението на публичния ресурс. Избирателната тежест на гласовете е около 10%, но това не означава, че тежестта на контролирания вот е в същия размер, посочи Лазарова.

Според нея, една цялостна оценка на манипулирания вот трябва да включва много по-задълбочен анализ, който да се провежда за нужното ниво на разбиране на спецификите на конкретните населени места. Не може да се сметне колко струва купеният вот в България въз основа на изборните резултати - това е спекулативно, категорична беше Ива Лазарова.

Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна

Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК

Още: На места може да няма мобилни избирателни секции

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес