Народното събрание прие на второ четене текстове от Изборния кодекс, според които членовете на Централната избирателна комисия (ЦИК) се намаляват, а целият състав на специализирания орган ще се назначава с указ на президента
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"За" текста гласуваха 155 народни представители, "против" - 72, а двама се въздържаха. Така с подкрепата на всички партии, освен ГЕРБ, текстовете бяха приети.
Според поправките членовете ще са 15 и ще се предлагат само от партиите в парламента, а не и от тези с представители в Европейския парламент, но без да са в нашето Народно събрание. Така в комисията ще влязат представители на ГЕРБ-СДС, БСП и ДПС, както и на новите партии "Има такъв народ", "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън". От комисията отпадат представителите на ВМРО ("Обединените патриоти").
Дебатът
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Старт на разискванията даде Даниел Митов от ГЕРБ - СДС. Той призова депутатите да си дадат сметка, че е неразумно да се правят за толкова бързо време радикални промени в начина, по който се съставя ЦИК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
По думите му всички международни наблюдатели ни казват, че изборите досега са били легитимни. Даниел Митов заяви, че президентът е излязъл от конституционните си правомощия и попита дали всички са убедени, че ще бъде безпристрастен и независим в тази си роля.
"Уважаеми г-н Митов, репликата ми има два аспекта. Не търсете нещо, за да атакувате президента Радев", каза Крум Зарков в отговор на Митов. Той заяви, че с обсъждания текст не се увеличават особено правомощията на президента, тъй като и досега той назначава повечето от членовете на ЦИК.
Председателят на Народното събрание Ива Митева от "Има такъв народ", която е вносител на законопроекта, също се изказа.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
"Темата за ЦИК може би наистина трябва да се изговори днес. В момента ЦИК е в една много странна конфигурация и явно г-н Митов не е прочел Изборния кодекс и не знае как се назначава тя", заяви тя Митева.
Цвета Караянчева от ГЕРБ - СДС обърна внимание, че Румен Радев вече е кандидат за президент.
"Търси се увеличаване на павомощията на президента, който след 6 месеца ще бъде кандидат за президент. Всъщност така, както не подлежи на никакъв контрол, той може да си прави каквото иска с тази ЦИК. Искам да попитам какво се случва със секционните избирателни комисии и на какъв принцип ще бъдат построени те?", попита още Цвета Караянчева.
Тома Биков също се включи в дебата и каза, че ГЕРБ - СДС също имат интерес от тази промяна, защото след 6 месеца ще имат президент.
Още: Ограничението за 35 секции за гласуване в страните извън ЕС отпадa, само БСП и ГЕРБ - против