Правителството, водено от Кирил Петков падна. Това стана след гласуване на вот на недоверие от Народното събрание.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Вотът бе подкрепен от 123 депутати от оформилото се в последния месец ново опозиционно мнозинство от ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и "Има такъв народ".
"Беше чест да водя правителство, което бе свалено от Пеевски, Борисов, Трифонов и Митрофанова", каза Кирил Петков след вота.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Вотът беше внесен от ГЕРБ заради икономическата политика на кабинета. До внасянето му се стигна след като партията на Слави Трифонов излезе от управляващата коалиция и мина в опозиция и така в подкрепа на правителството останаха само депутатите от "Продължаваме промяната", БСП и "Демократична България" и няколко народни представители, напуснали "Има такъв народ". Миналата седмица се проведе своеобразна репетиция за днешното гласуване, като партиите от новата коалиция между ГЕРБ, ИТН, ДПС и "Възраждане" свалиха председателя на парламента Никола Минчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Дебатът по вота на недоверие се проведоха вчера, най-важното от него можете да прочетете тук, тук и тук, както и във видеото по-долу.
След 18ч. днес хиляди граждани, подкрепящи правителството се събраха пред парламента. Преди това привърженици на партия "Възраждане" и на ДПС се събраха заедно на протест кабинета "Петков". На въпроси на Actualno с каква цел са там, повечето от тях не успяха да отговорят. На протеста беше и депутатът от ДПС Делян Пеевски.
Какво следва
След гласуването днес кабинетът ще подаде оставка, но ще продължи да изпълнява функциите си, докато Народното събрание не реши друго.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
След оставката ще последват консултации при президента Румен Радев, след които той ще връчи мандат отново на "Продължаваме промяната" като най-голяма по численост парламентарна група. При евентуален отказ или неуспех в предложението на нов състав на Министерски съвет в рамките на 7-дневен срок, мандатът ще бъде възложен на втората по численост група - ГЕРБ.
Изборът на партията, на която президентът би могъл да даде трети евентуален мандат, се пада върху него. Ако не се постигне съгласие и в трите хипотези, Румен Радев ще трябва да назначи служебен кабинет и да насрочи нови избори.