Как се разпределят избирателите на партиите по пол, възраст, населено място и образование. Това показва проучване на "Галъп".
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
За подкрепата на най-високообразованите хора в България практически спорят ГЕРБ, "Демократична България" и "Има такъв народ" (ИТН). Хората със средно образование, които са и най-голяма част от избирателите, най-често гласуват за ГЕРБ, ИТН и БСП. Подкрепата на по-нискообразованите граждани в огромната си част е за ДСП и БСП, съобщава БНТ.
Според възрастта, младите гласоподаватели между 18 и 30-годишна възраст най-често са гласували от ИТН. На голяма дистанция, но втора партия са "Демократична България". В групата 31-60 години се конкурират ГЕРБ и ИТН, а за поколенията над 60 години очакван основен фаворит е БСП. Съществена подкрепа получава и ГЕРБ-СДС.
При разпределението на вота по пол, жените предпочитат да гласуват за ГЕРБ-СДС и БСП.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Анализът на вота по населено място очаквано показва, че "Демократична България" е подкрепяна най-вече в столицата. 37% от електоратът е формиран от София. За разлика от нея, 68% от гласувалите за ДПС са в селата. ГЕРБ обикновено е народна партия. При БСП има по-слабо представяне в София. Същото важи и за ИТН. Техният вот е силно изнесен към областните градове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)