"Излъчването от броенето изисква и стабилна интернет връзка. Тук е възможно да се получат пробиви." Това заяви в интервю за БНР Ваня Нушева, преподавател по "Политическо поведение, изборни системи и изборна администрация" в СУ "Св. Климент Охридски" и програмен директор на Асоциация "Прозрачност без граници".
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Тя посочи, че значителна част от участниците в изборния процес, от партиите и техните лидери нагнетяват напрежение. Всички участници в изборния процес, всички институции са подложени на голям натиск и трябва да осигурят колкото може по-голяма прозрачност в своите действия.
По думите ѝ възможността за ангажиране на НПО наблюдатели в изборния процес, възможността за публичен контрол и от страна на медиите, възможността за включване на значителен брой застъпници от страна на партиите – всички тези инструменти за повече публичност, взаимен контрол са изключително важни, когато говорим за добро провеждане на изборите и за осигуряване на условия за доверие към изборния процес.
Указанията за видеозаснемането на практика възпроизвеждат текстовете на Изборния кодекс, но все още има редица детайли по отношение на техническите параметри – самите устройства и съхранението на записите, които не са уточнени, отбеляза Нушева.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Експерти изразяват съмнения, че е възможно устройствата да бъдат осигурени в кратък срок, посочи още Нушева, запитана възможно ли е да не стигне времето, за да се реализира видеонаблюдение на изборите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
В Изборния кодекс все още съществува текст, който изисква районните избирателни комисии да публикуват на сайтовете си всички свои решения, протоколи и резултатите от машинното гласуване. Много сериозно внимание трябва да се обърне на тази разпоредба, подчерта Ваня Нушева в предаването "Преди всички".
"Всъщност нямаме никаква забрана протоколът от машинното гласуване да бъде разпечатан и да бъде публикуван на сайта на РИК."
Според нея има две съществени основания за това – опасенията и притесненията, че могат да бъдат извършвани манипулации, рязко ще отпаднат, а от друга страна публикуването на резултатите е допълнителен инструмент за контрол върху работата на секционните комисии, които няма да могат да си позволят да ги отразяват некоректно.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Като изтъкна важността на доброто обучение на членовете на СИК, Нушева цитира проверка на документация от парламентарните избори през април 2021 г., според която в официален протокол е имало средно по около десет поправки. По думите ѝ има незнание как да се отчитат гласовете "Не подкрепям никого", има грешки при отчитане на преференциите и при събиране на числата.
Относно позицията на "Възраждане" онлайн заявление за гласуване в чужбина да може да се подава само от един IP адрес, Ваня Нушева коментира: "Когато се приемат твърде рестриктивни текстове, решения, възниква и другият риск – да бъдат ограничени хората."
Още: Иван Демерджиев: Хартиената бюлетина ще създаде предпоставки за много повече манипулиран вот