С 1 глас „за“, нито един „против“ и 8 „въздържал се“ парламентарната комисия по вероизповеданията и правата на човека отхвърли предложението на „Обединени патриоти” вероизповеданията, субсидирани от държавата да финансират дейността си само с източници от България и да се отчитат пред дирекцията по вероизповеданията в Министерския съвет за всяко получено дарение или наследство на имущество от български юридически лица или от чужбина. Отхвърлено бе и предложението на Патриотите да не се допуска дарение на финансови средства от чужди държави или чужденци за дейности, които се финансират от предоставената държавна субсидия.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Така вероизповеданията хем ще получават държавна субсидия, хем ще продължат да се финансират отвън, предупреди в дебата Павел Шопов от „Атака“ и припомни, че целта на промените в Закона за вероизповеданията беше именно да се ограничи външното финансиране.
От Светия синод заявиха, че са категорично против ограничаването на даренията, контрола и уведомителния режим - не може дарението да бъде ограничавано и контролирано по предлагания в законопроекта начин. Не може да има предварителен договор за дарение и не може да бъде изпълнено предварително уведомяване за дарение, защото дарението не предполага предварителна уговорка, а е двустранна сделка между дарителя и дарения, също не може да се контролира волята на дарителя от трета страна, каквато се явява Министерският съвет.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Несъгласие с предлаганите от Патриотите текстове изразиха и от католическата църква.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Снимка: Actualno.com/Ива Иванова
„Всички бяхме разписали текст да няма финансиране от други държави, да има регистър, но текстовете отпаднаха и другите вероизповедания изразиха несъгласие“, коментира Йордан Цонев от ДПС. Католическото и протестантското вероизповедания също се финансират отвън, посочи той.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Варненският митрополит Йоан поясни, че БПЦ не иска държавата да става посредник между дарителя и дарения.
„БПЦ отговаря на изискванията на закона и няма натрупани дългове. Конституцията говори за равноправност на вероизповеданията. Единствената приоритетност на БПЦ е че няма съдебна регистрация и ние не искаме други привrлегии“, каза той.
Комисията подкрепи предложението на ГЕРБ за отсрочване на задълженията на вероизповеданята, с което да се поправи гласуваното вече на първо четене по настояване на ГЕРБ и ДПС опрощаване. Новото предложение аргументира председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя подчерта, че с предлаганите текстове се въвежда ред по подобие на ДОПК, че отсрочването на задълженията на вероизповеданията ще бъде за 10 години и че за целия срок на отсрочването ще текат лихви, също че за да се допусне отсрочване трябва да има обезпечения, които да гарантират за целия срок на обезпечението главницата и лихвите, които се полагат. НАП ще следи тази процедура, НАП ще даде формалното разрешение за искане за отсрочване. Така даваме възможност на вероизповеданията да излезнат от неблагоприятната позиция, в която са влезнали и даваме възможност за ползване на държавната субсидия за плащане на заплати на свещенослужителите, каза още Стоянова.