Заплахите за България от кризата в Украйна са в три насоки. Това заяви вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев, който говори след края на Съвета по сигурност към Министерския съвет.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
„Основно заплахите можем да ги разделим на: икономически заплахи, които са свързани с нарушаване на нормалната доставка на газ за България; риск от временно затрудняване на работата на Лукойл Нефтохим; рискове за юридически и физически лица за понасяне на загуби в резултат на съществуване на взаимоотношения с Украйна”, обясни вицепремиерът.
Две са основните заплахи – доставките на газ и ядрено гориво. Според експертни оценки не можем да разчитаме на доставки от Румъния – единствената ни алтернатива е интерконекторната ни връзка с Гърция. Капацитетът на тръбата там обаче не е достатъчно голям. Други алтернативи са находищата на българска територия – например това в Девинци.
В газовото хранилище в Чирен сега има около 200 млн. кубични метра природен газ. Той трябва да стигне за 25-30 дни. Дневно обаче от хранилището могат да се „източват” около 3 млн. кубични метра, а консумацията в страната е три пъти по-голяма.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
„В средносрочен аспект са възможни проблеми с извозването на ядрено гориво. Съществува опасност от възникване на засилен миграционен натиск по отношение на България. Това е възможността от възникване на въоръжен конфликт между Украйна и Русия и в резултат на това част от пребиваващото население в Украйна – около 250 000 - 300 000 българи там да потърсят път към България. Рискове има от задълбочаване на ксенофобски настроения в Украйна”, добави Цветлин Йовчев. По думите му има и рискове, свързани с възможност от трайно влошаване на отношенията Русия – ЕС. При едно такова развитие за някои от големите инфраструктурни проекти като „Южен поток” рискува да се затрудни тяхната реализация”, посочи той, цитиран от Агенция "Фокус".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
По отношение на извозването на отработено ядрено гориво Йовчев подчерта, че има алтернатива и това всъщност не е непосредствена и сериозна заплаха.
„Освен членовете на Съвет на сигурност, присъстваха представители на Министерство на икономиката и енергетиката. Бяха обсъдени всички аспекти на възникналата криза в Украйна, сценариите за нейното развитие, беше направен анализ на алтернативите. Очертават се няколко основни заплахи и рискове за сигурността на България”, посочи Йовчев.
Стана ясно и че ще бъде създаден национален щаб, който ще наблюдава процесите в Украйна и да планира мерки, които да минимизират вредните въздействия спрямо България.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК