Британският вестник The Guardian публикува разяснение, че никъде в статиите във връзка с журналистическото разследване по случая с т.нар. азербайджанска пералня, не е имал намерение да намеква, че съпругът на Ирина Бокова Калин Митрев е замесен в корупция и/или пране на пари.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"Калин Митрев ни осведоми за съмненията си, че от статията ни може да бъде разбрано грешно, че той е замесен в корупция и/или пране на пари в т.нар. "Азербайджанска пералня". Макар да не сме съгласни с твърденията на господин Митрев относно забележката му, заявяваме ясно, че статията не е имала подобно предназначение и че не сме искали читателите ни да стигнат до подобни изводи", заявяват от британската медия.
Разяснението вече се включва в статиите на медията по темата.
Припомняме, че задълбоченото разследване на консорциум от журналисти в няколко държави установи, че съпругът на Ирина Бокова - Калин Митрев, е получавал плащания от азербайджански компании, през които са минавали парите и за лобисти на азиатската газова държава.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Самата Бокова си позволи дори да поучава вестник Le Monde, като заяви: "Вие, изглежда, не познавате добре функционирането на една междуправителствена организация".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
В периода 2012 - 2014 г. Митрев като консултант към частни британски компании е получил от азербайджанската "Авуар Ко" поне 425 000 евро. ЮНЕСКО има няколко инициативи, свързани с Баку и съпругата на президента Илхан Алиев, Мехрибан, която е и вицепрезидент. Тя получи едно от престижните отличия на международната организация - медала "Моцарт". В централата в Париж пък беше разположена фотоизложба, организирана от фондация "Гейдар Алиев" под надслов "Азербайджан - земя на толерантността".
Митрев потвърждава за парите, но твърди, че те са от законна дейност, декларирани са и върху тях е платен данък. Отрича да знае какъв е произходът им. Пред в. "24 часа" коментира, че средствата са получени по тригодишен договор. Съветвал фирмата как да участва в публично-частни конкурси и проекти, "да работи с международните финансови институции". Азербайджанската фирма работела по контрола и предотвратяването на периодичните наводнения по поречието на реките Кура и Арас.
Митрев обобщава, че заключенията на разследването са "внушения, които имат за цел да компрометират мен и Ирина Бокова". "Погрешно е да се замесва моето име". Пред британското издание тя пък твърди, че не знаела за бизнес дейността на съпруга си.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
В периода, за който става дума в разследването, Митрев за кратко не е представител на България в ЕБВР. Той на няколко пъти е изпращан в Лондон от правителства, доминирани от различни политически сили през годините. Първо в края на 1996 г. за около година. През 2010 г., в първото управление на Бойко Борисов, се случва поредният трус в кариерата на Митрев - в Лондон е изпратена Стефка Славова, но четири години по-късно той пак е назначен в ЕБВР от отиващия си премиер Пламен Орешарски.