"Инвеститорите предпочитат да имат работна ръка, която знае техния език, но темата е чувствителна." Така бившият посланик на България в Турция Стоян Сталев коментира изказването на посланика на Анкара у нас – Хасан Улусой, който призова за по-ефективно изучаване на турски език в училищата, по време на церемонията по откриването на корпус на турски завод за авточасти.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"В ИТ сферата, естеството на работата е такава, че лицата са длъжни да говорят на чужд език – английски, немски. Изказването е в рамките на срещата. Посланикът не препоръчва задължително преподаване на турски език. Разбира се, не е уместно", коментира още Сталев в интервю за bTV.
По думите на Сталев, посланиците не бива да навлизат в подобни подробности на подобно събитие. Той допълни, че няма посланик, който да е поставял езикови изисквания на своите инвеститори.
"Аз съм сигурен, че в големите заводи на "Мерцедес” в Истанбул, едва ли се говори немски език. Не бих нарекъл изказването провокация. Малко излиза от рамките на добрия тон, защото трябва да е ясно, че инвеститорите трябва да се съобразяват с правото на местната държава. Турският инвеститор не трябва да създава основания за дискриминация на работната ръка”, допълни Сталев.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Бившият посланик коментира, че думите на Хасан Улусой не са подходящи, но не са опит за намесване във вътрешната ни политика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
"Турция е една страна с високо самочувствие. Тя има два важни принципа в своята дипломация – почти никога не се извинява и почти никога не изразява своята благодарност. Тя счита, че ѝ се дължи определено уважение. Но трябва и ние да настояваме за нашите приоритети", допълни Сталев.