Групите на ГЕРБ, ДПС и "Продължаваме промяната - Демократична България" в Народното събрание се захванаха със смяната на двама съдии в Конституционния съд от парламентарната квота, чиито мандати са изтекли още през 2021 година.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
С гласовете на трите партии беше открита процедурата за избор, като те показаха, че бързат с избора и си дадоха срок до 11-ти януари 2024 година за издигане на номинации.
По-рано днес нес народните представители от комисията по конституционни въпроси гласуваха проекта за правила, внесен от Христо Иванов, Кирил Петков, Бойко Борисов и Делян Пеевски, а по-късно като извънредна точка правилата влязоха и в дневния ред на парламента, Още: КС отказа на "Възраждане" и ИТН да тълкува как се изменя Конституция
Кратки сркокове
Първоначално те искаха номинациите за кандидати да се правят в 10-дневен срок от приемането на процедурата. В залата обаче, по предложение на ПП-ДБ, срокът беше удължен до 11 януари 2024 г. С останалите етапи от процедурата – внасяне на документи, проверка, изслушване – се очаква двамата избраници да бъдат одобрени до края на същия месец.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Предвижда се изборът да стане с обикновено мнозинство - да са подкрепени от повече от половината от присъстващите в пленарната зала депутати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Дебатът
Бързането им срещна отпор от страна на опозицията. Водачът на БСП Корнелия Нинова обяви, че социалистите изобщо не са били предупредени, че днес конституционната комисия и пленарната зала ще се занимават с темата. Затова партията отказа да подкрепи приемането на правилата. Още: Конституционният съд отмени част от промените за машинното гласуване в Изборния кодекс
Петър Петров от "Възраждане" открои недостатъци на процедурата - липсва изискване кандидатите да разкрият участието си в неправителствени организации (НПО); не се позволява на представители на държавни институции и органи да предоставят становища и да задават въпроси при изслушването на претендентите; не се очаква от тях да споделят вижданията си по тълкувателната роля и практиката на Конституционния съд, и по произнасянето по исканията за установяване на противоконституционност на закони и други актове на парламента.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов пък възрази на забраната в правилата да се споделят факти от интимния живот на кандидатите. С колегите му съвсем сериозно твърдяха, че бъдещите членове на съда могат да станат жертва на сексуален шпионаж. Още: КС: Изборът на временен председател на Сметната палата е противоконституционен
Управляващите не приеха съображенията на опозицията и одобриха правилата със своите депутати.