Конституционният съд фактически се произнесе по казуса „Пеевски” по възможно най-негативния за имиджа на тази институция начин. Изглежда абсурдно едно такова дело, с не особено висока правна сложност, да не може да бъде решено еднозначно от най-компетентните магистрати на България. Това се казва в становище на РЗС, изпратено до медиите.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
В него се посочва още:
Или конституционните съдии не могат да решат казуса – което поставя под съмнение високата компетентност на много от тях.
Или не желаят да се ангажират с ясна позиция – което поставя под съмнение обществената им отговорност.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Или резултатът е следствие не от юридически анализ, а от политическа и финансова мотивация – което поставя под съмнение тяхната независимост.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Във всеки от случаите решението по делото „Пеевски” тежко дискредитира Конституционния съд. Той сам се превръща в мишена, в политически арбитър, в катализатор на взривни за държавността процеси.
Случаят подозрително напомня делото за конституционността на партия ДПС, което с аналогично гласуване остави въпроса висящ и спорът в обществото така и остана нерешен.
Оттогава досега Конституционният съд не беше правил толкова опасен гаф. Той толкова години се опази от пряко политическо вмешателство, а сега играе роля на клечка кибрит в купа сено.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Висшият орган, призван да пази Основния закон на републиката, се провали. Очевидно тази конституция няма механизъм да защитава сама себе си. Тя трябва да бъде сменена.
С решението по казуса „Пеевски” на практика КС делигитимира сега действащата конституция. Само свикването на Велико народно събрание може да освободи държавата от мъртвата хватка на олигарсите създадени от БКП и ДС.
Време е за нов 14 декември. Необходима е политическа решителност за смяна на системата.
РЗС призовава единствената парламентарна опозиция ГЕРБ да предприеме всички необходими действия за предизвикване на предсрочни парламентарни избори като потърси партньорството на всички граждански и политически структури в страната, които приемат идеята за създаване на широк граждански демократичен блок с основно мото „Нова Конституция за Нова България”.