Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия: Не отричаме приноса на България за славянската писменост

25 май 2017, 18:00 часа • 6419 прочитания

Скандалът в България с историческия произход на славянската писменост носи изкуствен характер. Това заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова в отговор на въпрос във връзка с появилите се в български медии критики по отношение на изказване на руския президент Владимир Путин по време на срещата му с македонския президент Георге Иванов в Москва.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

„Убедена съм, че такъв светъл празник като денят на славянската писменост 24 май трябва да помага за сближаването на нашите народи, които почитат Кирил и Методий, а не да стават причина за спорове и конфликти, да не бъдат поводи за изкуствено нагнетяване на страстите. Това е изкуствено подклаждан скандал, който при „правилна“ обработка може да внесе елементи на напрежение в руско-българските отношения, до което, надявам се, няма да се стигне“, заяви Захарова.

Причина за коментара на говорителката е изказването на Путин, че славянската писменост е дошла от македонските територии, имайки предвид едноименната историко-географската област, припомня БГНЕС.

„В хода на престоя в Русия на македонския президент Георге Иванов по повод участие в церемония по връчването на присъдената му награда на международния обществен Фонд за единство на православните народи се чуха изказвания на въпросната тема. Никой в Русия – а на мен ми е неизвестно какво се говори в други държави, не се е опитвал да отрече приноса на Първото българско царство в делото по създаването на славянската писменост, това би противоречало на историческите факти“, заяви тя.

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

По думите й в дадения случай става въпрос за македонските земи като географско понятие. „Още във времето на Римската империя регионът, където впоследствие са се родили и работили светите Кирил и Методий, се е наричал Македония“, допълни тя.

Според Захарова възможно е думите на държавния глава да са били изтълкувани или преведени неправилно, подчертавайки, че според Москва ударение трябва да се постави върху обсъждането на въпроси от двустранното сътрудничество, а не да се търсят поводи за конфронтация там, където ги няма.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес