Взривът на газопровода миналата седмица край Варна говори за неспособността на ръководството на „Булгартрансгаз“ да контролира газопреносната мрежа и да предприема превантивни действия – това е третият голям взрив само за година. Това заяви пред медиите председателят на ПП АБВ Румен Петков в коментар за сигурността в газовия ни сектор, като подчерта, че партията неведнъж е отправяла предупреждения в тази посока, но без резултат.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Възникват няколко въпроса, които ще бъдат зададени до Министерството на енергетиката, посочи Петков:
- Какво ще трябва да платим за неизпълнението на договорния ни ангажимент за доставка на определение дневни количества газ на Сърбия и на Унгария?
- Трябва да имаме яснота за имиджовите щети, които търпим сред нашите партньори – доколко те могат да разчитат на нас и какви отговорности ще понесе ръководството на „Булгартрансгаз“? Защото в един момент ние ще бъдем окончателно загърбени и ще загубим приходите за транзит на газ, които получаваме.
Петков подчерта, че президентът и правителството (назначено от президента) на този етап ясно трябва да покажат разбирането за проблемите с „Булгартрансгаз“.
Петков отново засега неизградената все още газова връзка Комотини-Стара Загора и припомни предупреждението на АБВ, че трасето няма да е готово и въведено в експлоатация през отминаващата година. Той подчерта, че това е обект със стратегическо значение, който гарантира диверсификация на доставките и нормализиране на цената на горивото, а за неизпълнението е редно да се наложат договорните санкции на изпълнителя.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Румен Петков подчерта също, че това е проект, към който трябва да се подходи с особено внимание, защото реалната икономика не проявява интерес – твърдение, което днес е факт. От 3 млрд. куб м. годишен обем, засега са заети 1.5 млрд. и то от „Булгартрансгаз“. Петков е категоричен, че газопроводът няма да бъде въведен в експлоатация и през тази година, още повече, че до момента не са доставени ключови съоръжения за изграждане на газопровода, като, например, 8 бр. линейни кранове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Председателят на АБВ съобщи също, че за да бъде въведен в експлоатация газопроводът, трябва да се направят тестове в двете посоки, на заявения капацитет. Според него, изпълнителят Ай Си Джи Би планира да направи въпросния тест с вода, което би довело до тежка катастрофа.