От 1 май досега Булгаргаз внася всеки ден 9.5 млн. куб. м. газ и ще го платим, без да разберем цената, алармира лидерът на АБВ Румен Петков и определи това като най-голямото престъпление в енергийния сектор от 1989 г насам.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"Няма съмнение, че Булгаргаз имат договор, няма съмнение, че доставчикът е добре известен, но КЕВР не изпълни законовото си задължение за определяне на цената на газа", добави Петков.
Той подчерта, че България внася тези количества газ с основен посредник гръцката държавна компания ДЕПА и посочи, че ДЕПА получава руския газ през България. По думите му, освен цената, плащаме и транспортирането на газа до Гърция и обратно до България, както и комисионна за Гръцката държавна компания. "Ако това е цената на приятелството на нашия премиер с гръцкия – това е твърде скъпо за всеки от нас и рано или късно трябва да се търси отговорност", категоричен е Петков.
Той съобщи, че от АБВ чрез парламентарната група, в която са представени - БСП за България, ще настояват да бъде намерено разумно решение. Според Петков това е подновяване и подписване на дългосрочен договор с Газпромекспорт от 1 януари. Той изтъкна, че Гърция, Чехия, Унгария, Германия, Австрия абсолютно безпроблемно работят и до ден днешен.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
За риск от икономически и социален срив, заради цената на газа алармира още Петков и припомни, че работодателите подготвят протест на 18 май.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Той не пропусна да отбележи, че ценовата разлика между руския и азерския газ се дължи на приетата по времето на Теменужка Петкова нова формула.
Коментирайки ходовете на сегашното правителство в енергийния сектор Петков изрази съмнения за "предварително подготвени схеми, оставящи неприятен привкус и воня на възможни корупционни практики".
Незабавната стъпка, който, според АБВ трябва да се предприеме, е въвеждане на регулирани цени и за тока за бизнеса. Така трябва да се подходи и с газа, убеден е Петков.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Той предупреди още, че ако се наруши мораториума, който в 2012 г парламентът наложи за добива на шистов газ, това ще означава екологична катастрофа.