960 милиона евро общо за летния и за зимния сезон ще плати България на „Газпром експорт“, като неустойка за неползване на количества газ, според текста на договора между страната ни и руската компания. Това заяви пред медиите в Стара Загора председателят на АБВ Румен Петков. Той коментира това като пореден тежък удар върху „Булгаргаз“, в чиято основа стои правителството на Кирил Петков.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Румен Петков отново бе категоричен, че единственото решение днес е незабавно възобновяване на разговорите с „Газпром“ и „Газпром експорт“, където да бъде договорено неползваните за тази година количества газ да бъдат прехвърлени за следващата. И обаяни, че в момента, в който постъпи фактурата от руските дружества за неползваните количества гориво, страната ни на практика няма да има ход, освен да плати горепосочената неустойка.
Председателят на АБВ каза също, че партията ще настоява за персонална отговорност от правителството на Кирил Петков, от министъра на енергетиката за съучастие и от директора на „Булгаргаз“ за съзнателно нанесени щети. Същата съдба обаче ще следва и за настоящото правителство, ако то не вземе незабавно мерки, прогнозира Петков.
Той настоя пред ръководството на община Стара Загора да бъдат организирани професионални обществени дискусии относно приложението на Плана за справедлив преход върху региона.Според Петков незабавно трябва да бъдат дискутирани мястото и ролята на Маришкия басейн във въглищното производство и като базова мощност в гарантиране енергийната сигурност на страната. Той определи Плана за справедлив преход като убийствен за енергетиката на страната и съдържащ прекалено много лъжи и добави, че той предвижда закриване на мощности и освобождаване от работа от комплекса „Марица-изток“ на 12 000 души до 2026 г. и още 15 000 до 2038 г.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
По данни на АБВ в България са инвестирани 3 млрд. и половина евро в създаването на ВЕИ, които формират обаче само 5 на сто от производството на електроенергия и същевременно нанасят щети върху стотици декари обработваема земя. Факт, който трябва сериозно да бъде анализиран, коментира Румен Петков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)