Служебният министър на енергетиката Росен Христов поиска от Европейската комисия да постави ясно приоритетите относно енергийната криза пред всички държави членки, вследствие на което "да направим нужните компромиси".
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Той каза това пред участниците в неформалния съвет на енергийните министри, организиран от Чешкото председателство на Съвета на ЕС в Прага.
През последните седмици се обсъжда интензивно как да се стабилизира пазарът на газ, дали да се постави таван на цената на руското синьо гориво или на газа като цяло, както и какъв ще е цялостният ефект от обсъжданите мерки срещу кризата с фокус върху последиците за икономиката.
В края на септември министрите на енергетиката на държавите от ЕС одобриха първия пакет от спешни мерки в опит да намалят нарастващите сметки за електроенергия. Той включва задължителни икономии на електроенергия, таван на приходите на дружествата, реализиращи свръхпечалби на пазара, и такса за събиране на излишните корпоративни печалби – т.нар. „солидарен механизъм“. В документа обаче липсва ценови таван на внесения в ЕС газ. 15 държави от блока настояваха Европейската комисия да предложи подобна мярка, но председателят ѝ Урсула фон дер Лайен заговори за ограничение само на руското синьо гориво.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
"Правителствата по някакъв начин подкрепят тези мерки, една от тях е да се намали консумацията на газ и да се диверсифицират източниците на доставка. Всичко това обаче не може да се постигне за кратко време", заяви Росен Христов, цитиран от пресцентъра на Министерството на енергетиката. Той допълни, че вече значително е понижена консумацията на газ, но това е за сметка на развитието на икономиката и опасността от рецесия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Христов призова "отново да се погледне обективно на ситуацията" и да се прецизират сферите, в които мерките имат приложение, за да са наистина ефективни. "В това отношение България работи все по-детайлно и задълбочено. Нека ЕК да постави ясни приоритети и да има предвид, че някои мерки ще се случат по-бързо, а други ще отнемат години", каза още Христов и даде пример с диверсификацията, която според него е невъзможна без налична инфраструктура. Той призова за "логичен и съобразен с особеностите на страните план".