Властта с по-високи заплати от 1 март. При депутатите месечното възнаграждение може да надхвърли 8 000 лв. Четири месеца откакто са в парламента, новите депутати получават неочакван подарък – заплатите от първите няколко месеца от мандата се увеличават с близо 14% .
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Така от 1 март основното брутно месечно възнаграждение на народен представител минава от 5500 лв. на 5616 лв. Председателите на комисии и на парламентарни групи ще получават по 35% отгоре, или 7581 лв.
Ако има и научна степен "доктор", ще получава още 10%, а ако е доктор на науките - и 15% отгоре върху тази заплата. Във втория случай тя би станала над 8400 лв.
Повече за възнагражденията вижте тук: Ето какви станаха заплатите на Кирил Петков и Румен Радев
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
По този повод експерти коментираха:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Няма значение каква е депутатска заплата, ако депутатите изпълняват добре функцията си. Това обясни Кремена Атанасова от КТ „Подкрепа“. По думите ѝ трябва да бъде направена оценка на тяхната работа и да оправдават обществените очаквания.
Ако живеем добре, ще имаме добра производителност на труда на депутатите, ако повишават доходите, има как да се измери тяхната работа, каза тя. Според КТ „Подкрепа“ минималната работна заплата би следвало да бъде обвързана със средната.
Според Христина Христова заплатите на депутатите не трябва да са обвързани със средната работна заплата и трябва да са симетрични на това, което получават останалите хора в страната.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
"Популистко е да има всеки път искания депутатската заплата да бъде 1000 лв., няма как да очакваме, че някой ще застане начело на държавата, като народен избраник, и ще получава ниско възнаграждение", отбеляза Кремена Атанасова пред bTV.
Не мисля, че е сериозно да очакваме, че депутатите биха вземали 1000 лв. заплата и ще останат независими, каза тя.
Минималната заплата ще бъде увеличена с по-малък процент от инфлацията. Затова настояваме тя да бъде обвързана със средната, допълни експертът.
„Ако говорим за политика по доходи – държавата не може кой знае колко да влияе върху доходите, тя влияе ако създава условия за развитие на икономиката, но все пак може да влияе – с минималната заплата, поддържа финансовото състояние на пенсионната система“, заяви бившият социален министър Христина Христова.
Според Христова всеки мораториум значи безсилие да се вземе решение. Трябва да се търсят обективни критерии за оценяване на труда на всеки.
„Да се надяваме 2022 г. да намерят отговорност и сили и да постигнат консенсус за минималната работна заплата, каза Христова. По думите ѝ Европейската директива казва, че минималната заплата трябва да е 50% от средната работна заплата.