Радев не каза дали ще свика КСНС за Северна Македония. Това стана ясно от изявлението на президента Румен Радев пред журналисти в столицата. За КСНС настоя миналата седмица премиерът Кирил Петков. В исканията му по-късно го подкрепи и вицепремиерът Нинова.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"Консултативният съвет за национална сигурност е орган за подпомагане на диалога и за търсене на общо решение в името на важни национални цели. Ако се търси широк национален консенсус по отношение на Република Северна Македония то такъв не само, че има, но е силно изразен в нашето общество и би следвало управляващите да са наясно с него. Ако целта е подпомагане на диалога и той е нарушен по някакви причини вътре в самата коалиция, трябва ясно да се каже какви са причините за това. Има ли прогрес от страна на Република Северна Македония по изпълнение на нашия договор, има ли промяна в позициите на нашите европейски партньори и европейски институции? По тези въпроси трябва да чуя министър-председателя", каза още Радев. На въпрос дали може да се предизвика раздор между него и премиера, президентът заяви, че България има нужда от прозрачност и принципност в управлението и изрази надежда баланс да бъде намерен.
Според него, колкото по-тясно се придържат управляващите към официалната българска позиция за Република Северна Македония, колкото по-дълбоко се вслушват в гласа на българите у нас и в Северна Македония, колкото по-отговорно се държим като член на ЕС и се придържаме към принципите и ценностите на съюза, толкова по-лесно ще им бъде в политиката.
Той подчерта, че ще продължи да прави най-доброто за България, да отстоява нашата история и култура, да отстояваме правата на македонските българи и да имаме ясна загриженост и ангажименти за стабилността на ЕС в дългосрочен план.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
"Нито интеграция на Република Северна Македония, нито въздушщният суверинитет на България могат да бъдат обект на договорки. За човешките права не се преговаря. Тук няма пазарлък", коментира държавният глава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК