Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радев и посланикът на Русия се обявиха за активизиране на диалога

16 февруари 2017, 17:00 часа • 2889 прочитания

Президентът Румен Радев се е срещнал с посланика на Русия у нас Анатолий Макаров. Това разкриха в кратко съобщение от прессекретариата на държавния глава.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Двамата са направили преглед на двустранните отношения в областите от взаимно изгоден и прагматичен интерес, сред които икономика, енергетика, образование, наука и култура. "Общо бе мнението, че е налице възможност за активизиране на диалога в тези сфери", се посочва в съобщението.

Няма информация дали е била обсъждана евентуална среща между Румен Радев и Владимир Путин.

АЕЦ "Белене"

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

Припомняме, че проектът АЕЦ "Белене" започва още през последните години на социализма и само крахът на старата система спира нейното изграждане за неопределен период от време. През 2006 г. е проведен търг, който е спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". Базовата цена на бъдещата втора атомна централа беше за малко под 4 милиарда евро. За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската RWE.

През лятото на 2009 проектът започна да буксува. Това стана причина за оттеглянето на RWE през есента на същата година. "Росатом" убедени в това, че проектът е печеливш предложиха на българската страна финансиране. Те също така доведоха и чуждестранни инвеститори в лицето на финландска “Фортум“ и френската “Алтран“, като по този начин изпълниха едно от исканията на първия кабинет Борисов за намирането на чуждестранен, неруски инвеститор.

Въпреки това проектът беше замразен през март 2012 г. от правителството на Бойко Борисов. В началото на септември същата година "Атомстройекспорт" заведе дело срещу НЕК за 1 милиарда евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Впоследствие сумата беше увеличена. На 16 юни 2016 г. Арбитражният съд при Международната търговска палата в Женева взе решение в полза на „Атомстройекспорт” в спора му с НЕК. Съдът постанови щетите на „Атомстройекспорт” да бъдат компенсирани с 620 милиона евро.

Южен Поток

Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна

Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК

Газопроводът "Южен поток" започна като руско-италиански проект, но по-късно към него се присъединиха България, Сърбия, Унгария, Гърция и Франция. На 23 юни 2007 г., "Газпром" и италианската "Ени" подписаха меморандум за разбирателство относно изпълнението на "Южен поток". Меморандумът определя посоката на сътрудничеството между двете компании в областта на проектирането, финансирането, строителството и управлението на "Южен поток".

Проектът беше спрян през декември 2014г. заради позицията на Европейската комисия за неговото изграждане.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес