Не виждам друг вариант освен падането на мораториума. Парламентът трябва да развърже ръцете на правителството в контактите с инвеститорите. По това две мнения няма. Това каза президентът на България за периода 2002-2012 г. Георги Първанов по БНР по повод рестарта на проекта "АЕЦ Белене".
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
„Какъв интерес ще има един инвеститор, ако знае, че има забрана на парламента да се строи“, попита той. „Аз мисля дали междувременно няма да се обади някой „голям брат“, някой приятел отвън, който да наложи забрана за развитието на проектите. Независимо от затоплените отношения отвъд океана, аз все мисля, че има едни трайни интереси, които не са в наша полза. Руското икономическо и енергийно присъствие не е желано за мнозина на запад, но за нас то е жизнено необходимо и ние трябва да си отстоим интереса. Идеята със снабдяване с компресиран или втечнен газ през океана ми се струва нереалистична“, допълни Георги Първанов.
Мисля, че не е добре нашите двама първи мъже да се надскачат, когато стане дума за външна политика, особено когато става дума за отношенията с Русия. Има място и за двамата. Елементарна координация трябва да се получи между тях. Сега ми се ще президентът Радев да създава климата, да допринася за подобряване на отношенията в политико-дипломатическата сфера, премиерът Борисов и неговия екип да правят конкретни неща. Тази конкурентност между президента и премиера за мен е необяснима“, каза още той.
Нямаше „хеттрик“ на премиера Борисов по време на визитата му в Москва. Добрата новина е, че с тази визита се върнахме в мача. Някои хора очакваха триумф на срещата, не се получи, но все пак е крачка напред. Ние искаме от днес за утре да получим революционна промяна в отношението към България, но няма как да стане“, заяви Първанов. По думите му след 8-9 години отсъствие на контакти между България и Русия и след създалото се напрежение и тежки реплики от българска страна, а и не само, не може да очакваме, че стане нещо революционно.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Първанов отбеляза, че прагматичното е „Турски поток“ да мине през България. „По времето на „Южен поток“ ние бяхме елемент на голям транзит, от който можехме да печелим не 30 млн., а 10 пъти повече. Но да търгуваме с газ, няма как да стане. В България това, което може да се случи, са едни 15 млрд. куб./м. да бъдат транзитирани и да печелим от такси. За нас също трябва да остане – трябва да бъде уговорено количество, което да подпомага нашата икономика. Нашият късмет е, че имаме стратегическо разположение, не е защото сме много ценни“, каза още Първанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)