Ако правителството оцелее, може да продължи месец, два, три, но така не може да се управлява. Когато нищо не може да реши каквото и да било, в крайна сметка се прибягва до правилата на демокрацията.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Това заяви експертът по конституционно право проф. Пламен Киров пред БНТ.
По думите му отдавна сме в политическа криза още с формирането на четворната коалиция. Политиката не е матетика и възможностите пред вота на недоверие са две - да се събере мнозинство, което да подкрепи вота на недоверие или правителството да оцелее. Дори да оцелее правителството, когато няма широка подкрепа в парламента и особено, когато управлява в поредица от кризи, да не може да провежда стабилна политика, коментира проф. Киров.
Той добави, че не би трябвало да се свързват двете събития с прекратяване предсрочно мандата на бившия председател на Народното събрание Никола Минчев с предстоящия днешен вот на недоверие. Когато има такъв раздробен парламент, когато има такава сложна коалиция, трябва да сте факир на парламентарните процедури и да се стремите да бъдете неутрален, изтъкна експертът по конституционно право.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
"Когато има искане за провеждане на закрито заседание на парламента по обясними причини, Никола Минчев отказа да го направи, за да предотврати изнасянето на секретни документи, които да бъдат обсъждани в Народното събрание", каза проф. Пламен Киров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Той допълни, че правилникът на Народното събрание се разминава с конституционната логика. Срок за гласуване на министерски оставк също няма, но има правен принцип да е в разумен срок - около седмица, когато премиерът би трябвало да направи консултации с коалиционните партньори и да предлжи други хора, които да заменят овакантените министерски постове.
Винаги имало време да се пипне и Изборният кодекс. Готов е служебният кабинет на Румен Радев и няма да бъде по-различен от другите, каза още проф. Пламен Киров.
Още: Слави каза "край" на кабинета "Петков" - край ли е обаче? Анализ на проф. Пламен Киров
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК