Депутатите от "Продължаваме промяната" изпълниха обещанието на премиера Кирил Петков и още днес (9 юни) внесоха в Народното събрание Законопроект за противодействие на корупцията.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Това е проектът за реформиране на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Той е внесен в парламента с подписите на всички 67 народни представители от "Продължаваме промяната". Законопроекта може да видите тук.
Законопроектът предвижда КПКОНПИ да се трансформира само в КОНПИ - т.е. да остане с ресор единствено отнемане на незаконно придобито имущество. Отделно се създава нова Комисия за противодействие на корупцията (КПК). Тя е независим специализиран орган и в нея ще работят разследващи инспектори, които ще извършват разследващи действия за корупционни престъпления, предвижда проектът.
Прокуратурата ще е с водеща роля, но ако откаже да образува наказателни производства по предложение на КПК, тези откази ще подлежат на съдебен контрол.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
КПК ще се състои от петима членове - председател, зам.-председател и трима други членове. Мандатът на членовете е 6 години, гласи законопроектът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
"Законът има за цел да се защитят интересите на обществото чрез ефективно противодействие на корупцията и създаване на гаранции, че лицата, заемащи висши публични длъжности, изпълняват правомощията или задълженията си честно и почтено - при спазване на Конституцията и законите", пише в чл. 2.
Според мотивите - липсата на резултати на сегашната антикорупционна комисия се дължи преди всичко на липсата на разследващи правомощия.
На вчерашната пресконференция, на която Кирил Петков обяви готовност за правителство на малцинството, премиерът потвърди, че предлага начело на антикорупционната комисия да застане настоящият вътрешен министър Бойко Рашков.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
"КПКОНПИ вече 6 месеца стои и се управлява от заместника на Сотир Цацаров. Ние предложихме вътрешния министър Бойко Рашков, това е човекът, който трябва да оглави КПКОНПИ и да започнем истинските разследвания. Ще реформираме КПКОНПИ и Бойко Рашков ще бъде начело на тази организация", съобщи още Кирил Петков.
Как Рашков коментира преди седмица слуховете, че ще застане начело на КПКОНПИ - четете тук.