Бюджетна комисия прие актуализацията на бюджета на второ четене. Предстои утре тя да бъде разгледана в пленарна зала. Спорни теми останаха акцизите и компенсациите за бизнеса, чиято окончателна развръзка ще реши пленарната зала.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Една от промените на първоначално заложения бюджет касае приходите. Те бяха увеличени със 760 млн. лв., с те възлизат на 34 млрд. 112 хил. лв.
Депутатите от Комисията по бюджет и финанси гласуваха още и за увеличение максималния размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през 2022 г., от 7,3 млрд. лв. на 10,3 млрд. лв. В тази връзка се прие максималният размер на държавния дълг към края на 2022 г. да бъде увеличен от 35,5 млрд. лв. на 38,5 млрд. лв.
Ново предложение, което бе одобрено от Бюджетна комисия, бе разпределението на 5.5 млн. лв. за заплати в НОИ. Предложението направи социалният министър Георги Гьоков, като то бе припознато от депутата от "БСП за България" Владимир Маринов. Предложението беше прието със 21 народни представители, без "против" и "въздържали се" от комисията, като окончателното решение ще бъде взето от пленарна зала.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Приети бяха и 175 млн. лв. за 20 % ръст на заплатите на полицаите, както и възможността за държавни гаранции за "Булгаргаз" и "Булгартрангаз".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
В актуализацията бе заложено увеличение на пенсиите с 10 % и антикризисните мерки на правителството. Бюджетна комисия потвърди 150 млн. лв. за въведения механизъм за компенсации предвид нарастването цената бензин, газьол, втечнен нефтен газ и природен газ. Компенсацията ще се предоставя чрез намаляване на дължимата от физическото лице сума за плащане на крайния разпространител в размер на 0.25 лв. на литър/килограм гориво при пряко зареждане в горивен резервоар. По време на дебатите по тази мярка от ГЕРБ пък възразиха, че тази мярка не е таргетирана и не е достатъчна, а от "Продължаваме промяната"изразиха своето становище, че това е една от най-очакваните антиинфлационни мерки.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК