Министърът на финансите Асен Василев прехвърля към премиера едно от ключовите звена във ведомството.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Това е т.нар. Централен орган за покупки за нуждите на органите на изпълнителната власт, който се грижи за общата покупка на канцеларски материали, самолетни билети, гориво, електроенергия и др. за всички министерства и агенциите към тях, съобщава economic.bg.
Промяната в момента е в процедура на обществено обсъждане (до средата на февруари) и се предвижда да влезе в сила от 1 март – точно преди ротацията, когато премиерският пост трябва да бъде зает от Мария Габриел. Крайният срок за въвеждане на изменението е 1 април.
Въпросната промяна бе гласувана с преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2024 г., по предложение на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. С проекта на постановление сега се предлагат и нужните поправки в Устройствения правилник на звеното, за да се реализира рокадата.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Още: Търсещият милиони от бивша фирма на Асен Василев се оказа директор на негова офшорка
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
С прехвърлянето на функцията към премиера ще премине и дирекция „Централизирано възлагане и обществени поръчки“ с 18 щатни служители. Екипът на Габриел ще има и нови отговорности, като планиране, организиране и провеждане на централизирани обществени поръчки, поддържане на регистри на сключени, прекратени и изпълнени договори и др.
“На пръв поглед с преструктурирането се изземват функции на финансовия министър, но всъщност Василев по елегантен начин се отръсква от трудоемко и дори досадно задължение, което ловко е пробутано с Бюджет 2024 на премиера, но което няма аналог в държавите от ЕС”, пишат от медиата.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Снимка: БГНЕС
Структурата в Министерския съвет ще подпомага министър-председателя при изпълнение на правомощията му като централен орган за покупки за нуждите на централни и други органи на изпълнителната власт, като планира, организира и провежда централизирани обществени поръчки. Ще контролира изпълнението на сключените от Централния орган за покупки рамкови споразумения, договори или създадени от него динамични системи за покупки.
Още: Няма вече политика, партиите са като футболни отбори: Политологът Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Премиерът обаче няма да може да делегира права по въпросните централизирани поръчки на главния секретар, а ще се занимава с тях сам.
Дирекция “Централизирано възлагане и обществени поръчки” от създаването си винаги е била към министерството на финансите, тъй като тя е един вид “централен домакин” на администрацията в изпълнителната власт, обясниха ролята на звеното от 18 души служители от финансовото министерство.
През последната година, например, дирекцията е обявила търг за 2 323 800 лева за копирна хартия - рециклирана и нерециклирана, съответно формат А3 и А4, терморолки, картони и др. За 37 млн. лева е пусната поръчка за самолетни билети, като изискванията са полетите да са 2 типа - с прекачване и без, а срокът за доставката е 24 месеца.
В сайта на Агенцията за обществени поръчки са публикувани всички търгове за администрацията, които касаят предимно доставка на смазочни материали за служебните автомобили на администрацията, различни видове горива, специализирани регистри, счетоводни книги, класьори, дребно офис оборудване и други.
Дирекцията се състои от два отдела: “Централизирани обществени поръчки” - който обявява търговете и “Рамкови споразумения” - за контрол и отчети.