Правната комисия в Народното събрание не успя да гласува днес (1 септември) на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, внесен от Христо Иванов, който предвижда премахване на специализираните съдилища и прокуратури, както и структурна промяна във Висшия съдебен съвет (ВСС).
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Причината - законопроетът първо трябва да бъде публикуван на сайта на Народното събрание. Заради това гласуването се отложи за следващото заседание в петък.
Структурна промяна във ВСС предвижда изискване председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд да са правораздавали там поне 5 години.
Освен това се предвижда изборът им да става с т.нар. двойно мнозинство – поне 17 гласа "за" в Пленума на ВСС, където са всички членове на съвета, както и мнозинство сред съдиите, избрани от съдии в състава на Съдийската колегия. Промените предвиждат такова двойно мнозинство да се изисква и при избора на административни ръководители на останалите съдилища.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
По време на обявеното като публично обсъждане заседание имаше предложение законопроектът да се гласува още днес на първо четене. Това ядоса Хамид Хамид от ДПС, който определи промяната на дневния ред като "незаконен и престъпен начин". След което той напусна заседанието на комисията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Цветан Енчев от ДПС призова гласуването да не се провежда сега, тъй като се предвиждала голяма законова промяна, която не било редно да се прави от парламент, чийто край е скоро. Предложението му не събра подкрепа и втората точка от дневния ред - гласуването на законопроекта, не беше премахната.
Реакцията на прокуратурата
По време на обсъждането на законопроекта в комисията от прокуратурата изпратиха становище срещу него. Според магистратите приемането на предложенията, заложени в законопроекта, "ще засегне в негативен аспект сътрудничеството с Европейската прокуратура и ще доведе до регрес в противодействието на организираната престъпност, корупцията по високите етажи на властта и тероризма".
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Според становището благодарение на специализираните съдилища и спецпрокуратурата "ЕК прекрати наблюдението по Механизма за сътрудничество и проверка, отнасящ се до противодействието срещу организираната престъпност".
В становището се посочва още:
"Действията на Специализираната прокуратура (СП) доведоха до рязък спад на т.нар. "телефонни измами", които ощетяваха годишно стотици и дори хиляди български граждани. По разследвания на СП за първи път се стигна до произнасяне и на осъдителни присъди за тероризъм.