Министерският съвет одобри законопроект за изменения на Закона за съдебната власт, насочени към осигуряване на независимост и по-добро функциониране на европейската прокуратура у нас. Със законопроекта се предлага създаването на структура за европейските делегирани прокурори у нас. Това съобщи на брифинг началникът на политическия кабинет на премиера Лена Бориславова.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"Европейската прокуратура е приветствала законовите промени от гледна точка на факта, че има случаи, в които работата на европейските делегирани прокурори е била блокирана поради липса на ресурси", каза още Бориславова.
Министърът на правосъдието Надежда Йорданова заяви от своя страна, че по този начин държавата изпълнява своя ангажимент по европейския регламент за Европейската прокуратура да осигури ресурс на обезпеченост за ефективно изпълнение на задълженията на европейските прокурори. Тя добави, че те ще бъдат обособени в структура, която има собствена администрация, ще бъде бюджетно осигурена, ще има самостоятелно секретно деловодство, както и самостоятелна сграда.
ОЩЕ: ВСС пак отложи дебата за освобождаването на Гешев, чака ВАС
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
"Основна цел на това правителство е борбата с корупцията и спиране на кражбите. С оглед на неработещата прокуратура и поредното отлагане на решението за освобождаване на главния прокурор, правителството ще подпише меморандум за сътрудничество с Базелския институт за добро управление в рамките на днешния ден", заяви още Бориславова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Тя обясни, че това е независима експертна организация, която е посветена на работата по целия свят с публичните и частните структури за укрепване на управлението, противодействие на корупцията и свързаната с нея финансови престъпления, както и възстановяване на отклонени активи.
Относно твърдението на Иван Гешев, че министри могат да бъдат разпитани заради атаката към „Български пощи”, началникът на политическия кабинет на премиера заяви, че "разпитът на хора от кабинета няма да е изключение за българската прокуратура в този мандат на правителството". "Готови сме да съдействаме по всякакъв начин за разкриване на престъпност", категорична бе тя.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК