Министерският съвет(МС) ще поиска от Конституционния съд (КС) задължително тълкуване на чл. 126, ал. 2 от Конституцията на Република България, който гласи че: „Главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори“.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Повод за тълкувателното питане, което предстои да бъде внесено, са отправените препоръки от независимия технически анализ на Прокуратурата на Република България за необходимостта от изготвяне на ефективен механизъм за разследване срещу главния прокурор, съобщиха от пресцентъра на МС.
Формулиран е следният конкретен въпрос: „Общият надзор за законност и методическото ръководство, осъществявани от главния прокурор, включват ли случаите, когато прокурор извършва проверки, разследване и други процесуални действия по сигнали срещу главния прокурор, предвид общоприетия правен принцип „никой не може да съди себе си“ /nemo judex in causa sua/, който е елемент на правовата държава?“
Като аргумент за допустимост на тълкуването е посочено, че нормата на чл. 126, ал. 2 от Конституцията не дава ясен отговор на този въпрос, а това води до различни тълкувания и колебания, както в юридическите, така и в политическите среди с оглед внесения на 9 декември 2019 г. в Народното събрание проект на Закон за допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Отговорът на КС на питането може да се очаква след няколко месеца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Припомняме, че дебата за контрола върху главния прокурор се води на консултации при президента и заради препоръките на Венецианската комисия. Минути след като встъпи в длъжност като главен прокурор, Иван Гешев коментира, че становищата ѝ са препоръчителни, а за да се вземат предвид, трябва да се впишат в българските законодателни рамки. Той окачестви като „обиден за прокуратурата“ терминът „независим прокурор“.