"Продължаваме промяната - Демократична България" обяви, че няма да сформира редовно правителство с втория мандат заедно с ГЕРБ, ако продължава "осакатяването" на законите, свързани със съдебната реформа.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"От ПП-ДБ няма да си затворим очите за безобразията в правна комисия и за осакатяването на текстовете на кабинета "Петков", на Надежда Йорданова и Крум Зарков, особено преходните разпоредби на НПК към Закона за съдебната власт", пишат от коалицията в своя позиция.
"От правителството с втория мандат има смисъл само ако законите, които отдавна са на дневен ред и са нужни на българското общество, се гласуват по начина, по който са замислени, а не се осакатяват с фалшиви аргументи", заявиха от ПП-ДБ.
Повод за становището им е гласуването на второ четене вчера в правна комисия в парламента, която прие механизма за разследване на главния прокурор, изготвен от Министерски съвет. ОЩЕ: Единодушно и без дебат: Механизмът за разследване на главния прокурор мина на второ четене през комисия
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Само че имаше и много спорни моменти. Рая Назарян от ГЕРБ предложи правната комисия да промени съдебния закон по начин, по който да се даде възможност на прокуратурата да осъществява пълен контрол върху избора и уволнението на председателите на двете върховни съдилища. Това предложение бе прието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Освен това за избор и освобождаване на ръководителите на ВАС и ВКС ще са нужни вече само 13 гласа, а не 17. Същото ще важи и за главния прокурор. При изискването за председателите на върховните съдилища обаче отпадна изискването да има и мнозинство от членовете, избрани пряко от съдиите, каквото беше предложението на Министерски съвет.
ОЩЕ: На комисия: Депутатите приеха ново мнозинство за назначаване и освобождаване на "тримата големи"
„За нас правителството не е на всяка цена, особено с вас, то има смисъл само ако законите, които отдавна са на дневен ред и нужни на българското общество, се гласуват по начина, по който са замислени, а не се осакатяват с фалшиви аргументи", каза още вчера Лена Бориславова от ПП-ДБ.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
"Стана малка каша стана с това второ гласуване", обобщи почти в края на заседанието бившият министър на правосъдието Надежда Йорданова. Тя призова колегите ѝ да преосмислят позицията си, "с която орязахте голяма част съдийското самоуправление. Това е сериозен удар върху съдийската независимост в България", обясни още Йорданова.
Както знаете, ГЕРБ и ПП-ДБ се разбраха да сформират правителство с втория мандат, като премиерът ще е на ротационен принцип - първите 9 месеца ще е Николай Денков, а следващите 9 властта поема Мария Габриел.