Удари последният звънец на 48-ото Народно събрание. Това се случи няколко месеца след старта му през октомври. Причината за краткия му живот е липсата на мнозинство, което да излъчи правителство. Последното заседание на този парламент закри председателят Вежди Рашидов, който беше подготвил свитък с нестандартна обща снимка за депутатите.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
В 48-ото Народно събрание влязоха седем формации и днес всички те излязоха с декларация, която беше последното им послание от парламентарната трибуна на тази легислатура и своебразна оценка на изминалия парламент. Не липсваха и политически заявки за бъдещето. Голяма част от партиите бяха разтревожени за парламентарната демокрация, дори заговориха за нейното рестартиране. Не липсваха критики към президентската власт, кат повечето изказвания бяха с поглед към изборите, които чукат на вратата.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
"Политическата криза не може да бъде решена без участието на ГЕРБ", категорична беше Десислава Атанасова. По думите ѝ партията на Бойко Борисов вече не е в изолация, а в центъра на политическия процес. Атанасова добави още, че групата ѝ била готова за сериозни разговори по политики, от които могло да се обединят максимално много от парламентарните групи, за да има антикризисно правителство.
От своя страна Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" отчете, че 48-ият парламент е останал опозиция на бъдещето. Според него този парламент ще остане в историята като "хартиен".Той изтъкна, че големите промени, като съдебната реформа, са останали за следващ парламент.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ призова партиите да са готови за диалог още в кампанията."Надяваме се, че отиваме на избори с научени уроци и в предизборната кампания да проявим готовността си за диалог след изборите", каза Карадайъ. "Ако народът трябва да живее в заедност, то същото се отнася и до нас", смята лидерът на ДПС.
Костадин Костадинов от "Възраждане" каза, че приветства възможността за “пети поправителен изпит”, както нарече предстоящите на 2 април парламентарни избори. По думите му партията ще работи за това българите да виждат истината такава, каквато е, а не през "кривите огледала на медиите".
Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви в декларация за края на 48-ото Народно събрание, че най-голямото предизвикателство пред следващия парламент отново ще бъде гарантирането на парламентарната република и създаването на редовно правителство.
Подобна тревога за парламентарната република имаше и Христо Иванов от "Демократична България", който дори каза, че тя е суспендирана. "Управлява президентството. Имаме все повече белези на един необявен от Конституцията странен квазипрезидентски режим на управление на страната", заяви Иванов. Той дори заговори за рестарт на парламентарната република.
В тази връзка Стефан Янев от "Български възход" предупреди, питайки кому са нужни партии и парламент, ако не са в състояние да направят това, за което са създадени - да формират управление на държавата. Така той се насочи към борбата на "Има такъв народ" за референдум за промяна на държавното управление, с която България да стане президентска република. Янев все пак определи идеята на ИТН като "екзотична.