Министърът на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова оцени високо работата на екипите, работили по европредседателството, в условията на сложен за Европа момент, в който постигането на консенсус е трудно. Въпреки това, по думите ѝ, единодушие е постигнато, и то по чувствителни теми като дигиталната сфера, енергийния и банковия съюз, миграция.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
В ефира на предаването "Панорама" по БНТ Павлова отбеляза, че едно от най-големите постижения на Българското европредседателство е поставянето на темата за евроинтеграцията на Западните Балкани, както и даването на страните от региона на конкретни стъпки към това.
Нашето председателство беше успешно по три причини и оценката на Брюксел не е куртоазна, заяви Лиляна Павлова.
"Българското председателство ще бъде запомнено с това, че наложи една тема, която нито беше популярна, нито беше актуална, даже беше болезнена. Преди една година Балканите не бяха на дневен ред. Те получиха не само политическата подкрепа, която преди нямаха, но и единството на 28-е, а единодушието в Европа не се получава лесно", каза Павлова.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Според нея декларацията от София има практически елемент, защото са определени конкретни проекти за свързаност. Както Балканите се нуждаят от Европа, така и тя се нуждае от тях, допълни Павлова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Македония и Албания получиха дата за започване на преговорите за присъединяване към ЕС, което доскоро изглеждаше невъзможно, отбеляза министърът. Сърбия и Черна гора получиха подкрепа за отваряне на нови преговорни глави, допълни Павлова.
България може да има достойнството и гордостта да е пълноправен член на ЕС, защото има опита и капацитета, категорична бе Павлова като допълни, че българите не трябва да се подценяват. Националният интерес също трябва да се защитава. Според Павлова репликата „Брюксел каза!“ е неприемлива, защото България също е част от ЕС.
Лиляна Павлова заяви, че стабилното правителство трябва да е придружено от стабилна опозиция, която да дава здрава и конструктивна критика. Павлова даде уверение, че работата по постигнатото по време на българското европредседателство ще продължи, за да бъдат устойчиви решенията, взети на него.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Както и преди половин година в началото на българското европредседателство, Павлова и сега не се нае с прогноза какъв ще е личният ѝ професионален път след края му.