Народното събрание улесни достъпа на български учени до работни места в Европейската организация по ядрени изследвания ЦЕРН) с ратифицирането на допълнително споразумение между МОН и европейската организация.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Допълнителното споразумение е част от Меморандума за разбирателство за поддръжка и експлоатация на CMS детектора. То е подписано на 28 ноември 2018 г. в София.
Ратифицирането му няма да доведе до пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет, тъй като разходите по изпълнението му ще бъдат осигурени в рамките на утвърдения бюджет на МОН.
Допълнителното споразумение ще осигури пълноценно участие на колективи от учени, инженери и специалисти от българските научни организации и висши училища във фундаменталните изследвания и технологични разработки, извършвани в ЦЕРН, както и ще улесни достъпа на български научни, инженерни и други кадри до работните места в ЦЕРН.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
В рамките на обсъждането на ратификацията заместник-министърът на образованието Карина Ангелиева обясни, че ратификацията е изключително важна и благодари на народните представители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
"CMS детекторът е основополагащият технически компонент на ЦЕРН, на изследванията в организацията и както всяко високотехнологично съоръжение, животът на този изтича. За да има застъпване, е изключително важно, държавите, членувайки в ЦЕРН, да вземат съвместно решение и да започнат изграждането на нов детектор“, каза тя. По думите на зам.-министъра този детектор ще позволи експериментите и изследванията в ЦЕРН да продължат.