Депутатите окончателно приеха промените в Закона за жп транспорта, с което се промениха и разпоредби на Закона за публичните предприятия.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Част от предлаганите промени са свързани с отлагане прилагането на определени разпоредби на европейски регламент. В мотивите към законопроекта е записано, че прилагането на отделни разпоредби от регламента, след влизането им в сила, биха затруднили железопътните превозвачи или управителя на железопътната инфраструктура в някои държави членки.
В преходни и заключителни разпоредби на законопроекта се измени и Законът за публичните предприятия. С това депутатите промениха текста за изискванията към органите на управление на тези предприятия.
„С промените в Закона за публичните предприятия управляващите правят едно пред чужденците и вършат съвсем друго в страната“, коментира социалистът Димитър Данчев.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Той припомни, че Законът за публичните предприятия беше приет 2019 г. и беше едно от условията, които получихме за присъединяването на страната към чакалнята на Еврозоната. „Едно условие, което беше поставено от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие", допълни още Данчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
По думите му няколко текста от Закона за публичните предприятия в последната една година и половина са били леко по лека ревизирани от мнозинството.
„Получава се основно онзи добре познат от практиката ни ефект - правим едно за пред чужденците, вършим съвсем друго тук вътре в нашата страна“, коментира действията на управляващите депутатът от опозицията, цитиран от "Трибюн".
Висши държавни чиновници все пак няма да могат да участват в бордовете на държавни компании, решиха депутатите. Отново се въвежда забраната за главни секретари на Народното събрание, на президента, на Министерски съвет, на министерства и ведомства да бъдат назначавани в бордовете на търговски дружества с над 50% държавно или общинско участие.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК