Със 171 гласа "за", 38 "против" и 12 "въздържал се" Народното събрание прие предложението на "Атака" за налагане на мораториум върху купуването на земя от чужденци, предаде БГНЕС.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Мораториумът се налага върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица и ще важи до началото на 2020 година.
От ГЕРБ редактираха текста на решението на парламента, предложен от Атака и добавиха следните изречения:
Народното събрание възлага на Министерски съвет да предприеме всички действия и актове по обявяване на мораториума. Министерски съвет спешно трябва да подготви законодателни предложения за налагане на ограничения по отношение на придобиването на земеделска земя. Тяхната редакция обаче така и не се прие в пленарна зала.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Депутатите отхвърлиха и редакцията на Янаки Стоилов от Коалиция за България. Той беше предложил със свое решение Народното събрание да възложи на Министерски съвет да предприеме необходимите действия и да предложи законодателни промени, които да гарантират интересите на Република България и на българските граждани по отношение на придобиването на земи от земеделския и горския фонд.
България ще има тежки проблеми с европейския си образ след приемането на това решение. Това каза председателят на Народното събрание Михаил Миков в отрицателен вот след приемането на проект на решение за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 г., предаде „Фокус”.
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
„Днес 42-то Народно събрание показа, че очевидно не познава нито историята на Конституцията, нито пътя, който в последните 10-15 години извървя България. С внушително мнозинство се приема да изглежда на пръв поглед приемлив, с мотиви, които не отговарят на съдържанието на Конституцията. България ще има тежки проблеми с европейския си образ след приемането на това решение. Съвременна България не може да взема решения на базата на политическия популизъм”, добави Миков.