По време на днешното си извънредно заседание депутатите ратифицираха окончателно договора за придобиване на мултифункционална система за обмен на информация, свързана с покупката на американските изтребители F-16.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Договорът е на стойност над 5,2 млрд. долара, а срокът за валидност на офертата вече изтече на 29 юни.
Предложената от американска страна схема за заплащане предвижда първоначален депозит от 81,652 долара и разсрочено плащане на тримесечни вноски в периода 2023-2029 г.
В мотивите, представени от Министерски съвет, се казва, че договорът е съставен съгласно законодателството на САЩ. "В него има редица особености, които не съответстват на договорно-правната практика, установена в процесите по придобиване на отбранителни продукти в България", се казва още в тях. Още: Елена Поптодорова: Преди 15 години Румен Радев подкрепи купуването на F-16 от САЩ (ВИДЕО)
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Най-характерни са:
- посочените цени в договора са в щатски долари без включени данъци и такси и отразяват максимално точна прогноза за необходимите средства за плащане към момента на извършване на доставката; въпреки това правителството на САЩ поема ангажимент да направи всичко възможно за осигуряване на изделията на посочените цени в долари и в рамките на посочената наличност;
- при извънредни и непреодолими обстоятелства, когато националният интерес на САЩ го изисква, правителството на САЩ си запазва правото да прекрати прилагането изцяло или частично на договора във всеки един момент преди доставката на отбранителните изделия или изпълнението на услугите за отбрана; от своя страна купувачът може да отмени изпълнението на договора изцяло или да заличи отделни точки във всеки един момент преди доставката на отбранителните изделия или извършването на услугите за отбрана, но той носи отговорност за всички разходи вследствие от отмяната;
- за американската страна договорът влиза в сила не след подписването или последващо одобряване на национално ниво (ратификация), а след превеждането на финансовите средства в рамките на срока на валидност на офертата.
БСП и "Възраждане" са "против"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Против законопроекта за ратифициране на международния договор за „Придобиване на Мултифункционална система за обмен на информация" гласуваха от "Възраждане" и БСП.
Според депутата от "Възраждане" Николай Дренчев, който единствен се изказа по законопроекта, параметрите на договора са неизгодни за страната ни. Още: Парламентът окончателно одобри купуването на още 8 самолета F-16 за 2.2 млрд. лв.
"Нищо не налага неговото засекретяванеq освен желанието да скрием от българските данъкоплатци mо какъв начин Народното събрание, през бюджета на Министерство на отбраната, харчи средства, които не допринасят в необходимия обем за изпълнение на основната задача, а именно - повишаване на бойните способности", каза той.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК