Изпълнителният директор на ДКК си подаде молбата за освобождаване по собствено желание. Това каза пред журналисти в парламента вицепремиерът и министъра на икономиката Корнелия Нинова, предаде БГНЕС.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Нинова отговори на въпрос защо е освободила борда на Държавната консолидационна компания. "Изпълнителният директор си подаде молба за освобождение по собствено желание. Смених и останалите членове на борда, т.е. целият борд е сменен. Искам да оптимизирам работата на държавните предприятия. Знаете какви проблеми има там с язовири. Прецених, че искам нов състав на борда, с който да оптимизираме работата", каза още Нинова.
Тя заяви, че е поискала пълна проверка на ДКК.
"Тези предприятия са в капитала на ДКК. Техните активи са вкарани в капитала на ДКК. От тяхно име ДКК е получила кредит от ББР. Не е лесно просто с едно решение с лека ръка да кажем разпускаме ДКК. Това са доста сложни процеси, които са навързани, в които участват Държавната банка, всичките активи на тези предприятия. Една такава реформа би била сложна и аз не бих бързала с нея", каза още Нинова.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
По думите й всичко е възможно и може да се направи, но би било дълъг процес и според нея би затруднило основната цел - оздравяване на държавните предприятия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Цялото ръководство на Държавната консолидационна компания бе сменено с решение на Нинова на 8 февруари.
Корнелия Нинова коментира и темата с разпита на премиера Кирил Петков. Според нея се преекспонира тази тема. "Всяка власт, изпълнителна, законодателна и съдебна, е длъжна да се включи в правомощията си в борбата с корупцията и задкулисието. За мен големият проблем е заровен в тази сграда и той е в лобисткото законодателство. Предишни години правихме списъци с лобистки закони. Когато корупцията е заложена в основата на закона, след това която и да е власт, не може да се пребори. Според мен от тук трябва да започне голямата битка, голямата промяна в съдебната система и след това всеки там, където се намира, да съдейства", заяви още Корнелия Нинова.
По думите й само с общи усилия може да се справят с това, а ако едната власт прави номера на другата, ще се боксува.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
"Промяната в прокуратурата и голямата промяна в съдебната власт трябва да започне от тук. Дали ще се казва главния прокурор Гешев, Петков или Иванов, когато в закона не са заложени контролни органи и функции върху работата му, нещата ще продължават по същия начин. Поне от 5 години апелираме за съдебен контрол върху актовете на главния прокурор.
Добре е да се смени Гешев, ние сме му искали оставката. Ако правилата, законите и редът останат в същия вид, то нищо съществено не сме променили", заяви още Нинова.