"Имаме законовата възможност да накараме разрушителя на дюната на "Смокиня" да я възстанови, което би било прецедент за България.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Факт е, че нещо, което се е формирало десетилетия и дори столетия, не се възстановява, то няма да бъде автентично. Но трябва да се даде пример, че когато рушиш нещо, което нямаш право да рушиш, трябва да го възстановиш – усилието трябва да бъде в тази посока." Това заяви в предаването "Тази събота" министърът на околната среда и водите Нено Димов.
Във връзка със строежите по Черноморието Димов обясни, че МОСВ съгласува процедури, а не дава разрешения за строителство, което е в правомощията на местната власт. Посочи и че следенето на строителството се прави от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК).
Той определи станалото на "Смокиня" като "вандалски акт по отношение на дюната". Районната инспекция там е направила проверка и геодезично замерване, но административното наказание за разрушаването на дюната в момента е спряно, тъй като прокуратурата се е самосезирала и води наказателно разследване.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
"То трябва да бъде изчакано, за да се види дали ще има осъдителна присъда. Ако такава няма, тогава ще бъде наложена административна санкция", обясни министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Що се отнася до друг строеж на Черноморието - този на "Арапя", Димов поясни, че там инвестиционното намерение е от 2005 г. и не е изтекло. Държавното горско стопанство е определило, че там вековни дървета няма, нито защитени зони, поради което "няма нищо, което е свързано с правомощията на Министерството на околната среда и водите".
По повод концепцията на Красимир Каракачанов за циганската интеграция, Димов посочи, че това е точно обратното на фашизъм.
"В продължение на десетилетия има определен тип интеграция, която се налага от либерален подход, който се проваля както в България, така и в Европа“, заяви той.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
По думите му интеграцията не означава да оформяш гета и те да лежат на гърба на работещите.
„Тази концепция е точно обратното на фашизъм, от гледна точка на това, че такъв тип концепция прави хората полезни за обществото. Когато имате образование, възможност за кариерно развитие, жилище, в което да живеете нормално, то да е законно, съответно да можете да си покриете сметки, вие сте интегрирани“, заяви още министърът.
Според него този проблем може да се реши през образование, труд и вкарване в нормалните рамки.