Може ли човек да направи големи бели, докато е служебен министър? „Уха, и още как!” – така отговори д-р Мирослав Ненков, който беше здравен министър в две служебни правителства.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Пред bTV той подчерта, че назначеният от президента кабинет има три основни задачи – да управлява страната, да не допуска сътресения и да организира избори. „За големи реформи няма време”, подчерта той.
Все пак д-р Ненков призова следващия здравен министър за едно конкретно действие – да възстанови работата на Фонда за лечение на деца в чужбина. Според ексминистъра срещу структурата е бил извършен „атентат” и сега тя не работи ефективно и няма публична информация за нещата, които се случват вътре.
Според него през последните години проблемът е най-вече в тоталната липса на приемственост, в резултат на което „идва някакъв такъв като мен за 3 месеца, на когото му се създава среда, че е гениален, непогрешим”.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
По думите на бившия министър всеки на неговата позиция може да получи много ясна информация за резултатите от дадена реформа и ако тя работи добре или най-малкото не пречи, е по-добре да се правят промени чак когато в Министерството на здравеопазването влезе ръководител, който може да поема и политическа отговорност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
„Всяка една голяма реформа ще изисква време, усилия и екип”, подчерта д-р Мирослав Ненков и допълни: „Не може да се вземат управленски решения защото „Аз си го чувствам вътрешно” или „Една жена го е казала на пазара”.
Той призна, че корупционни „намеци” е имало. „Един и същи консуматив, медикамент на една и съща фирма в различните болници се продава на различни цени. Разходите на НЗОК за онкология растат страшно много, защото: болните са повече, защото ги лекуваме по-дълго или по-качествено, с по-качествени медикаменти? Отговорите на тези въпроси ще кажат колко са големи комисионните”, каза още д-р Ненков.
Според него все пак българското здравеопазване работи добре за ресурса, с който разполага и у нас не се чака толкова за преглед при специалист, колкото, например в Обединеното кралство.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК