Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за защита от шума, с които се забранява озвучаване на открито и шумни дейности в обекти в близост до жилищни сгради между 23.00 и 8.00 часа.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Законът е иницииран от вицепремиера Валери Симеонов, а предвидените глоби са следните - от 500 до 1000 лева и от 2000 до 6000 лева при повторно нарушение на физически лица и от 5000 до 10 000 лева за юридически лица, а при повторно нарушение - 10 000 до 20 000 лева. Против гласуваха едва 17 народни представители, но депутати от ГЕРБ казаха, че ще предложат промени преди окончателното приемане на закона. Даниела Дариткова поиска максималния срок за обсъждане от 4 седмици пред второ четене в комисия и това бе прието.
Промените в Закона за шума няма да намалят туристите по Черноморието, напротив те ще се увеличат, коментира вицепремиерът Валери Симеонов в кулоарите на парламента.
"Вече години наред българските хотелиери изплащат на чуждите туроператори огромни суми компенсации от жалбите на чужденци, които са били подложени на шумов терор по нашите курорти", каза Сименонов.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Той даде пример с Германия, където след 21.00 часа през лятото са забранени всякакви озвучавания на открито. "Нищо ново не правим. Даже подчертавам, че няма кой знае какви промени в Закона за защита от шума в околната среда. Сериозните промени са в контрола", каза Симеонов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Сега той ще бъде възложен през светлата част от деня на РЗИ, а през нощта на МВР. "По този начин правим законът действащ. Естествено вдигаме и глобите", каза Симеонов.
Законът изисква озвучаването на откритите площи да става само с озвучителни средства с монтирани автоматични регулатори, контролиращи нивото на звука така, че да не се допуска еквивалентно ниво на шум над нормативно определените гранични стойности. С промените размерът на санкциите се увеличава почти двойно.